Лично за мен, 2020-та година беше една от най-интересните за последното десетилиетие. Независимо от това колко анализатори омаловажават ситуацията, най-важното политическо събитие си остава протестната вълна и най-вече включването на младото поколение, които в продължение на месеци упорито надигаха глас за политическа промяна, искайки да са алтернатива на настоящото корумпирано управление. Това заяви бившият втори в ДПС Осман Октай на въпрос на Нова България за оценката му за изминалата 2020-а година.
Октай определи и снимките и видеата от спалнята на премиера Борисов, както и обществените реакции спрямо тях, като изключително важни в дневния ред на събитията от 2020-а. „Тези две събития бяха много добре отразени от западните медии, а впоследствие управленческите проблеми на Борисов намериха място и сред дискусиите в Европарламента“, допълни политическият анализатор.
Октай посочи и пандемията като фактор, чрез който правителството умело е успяло да се заиграе със страховете в обществото, както в началото на годината, така и понастоящем.
„Борисов се опитва да контролира процесите в страната чрез насаждане на страх, но реално демонстрира управленческа немощ. Стана ясно, че имаме рухнала здравна и образователна система“, каза още Октай.
Според него тези три събития и явления ще бъдат трамплин към бурно политическо преструктуриране през следващата 2021-ва г.
По отношение на предстоящите избори Октай заяви, че извънпарламентарно представените политически формации ще изиграят своята съществена роля в следващия парламент. Според него Републиканци за България ще отнемат доста от гласовете на ГЕРБ и ще направят така, че Борисов да не успее да реализира повече от 60-65 мандата. Анализаторът смята, че Демократична България, формацията на Слави Трифонов и тази на Манолова и Отровното трио също ще разместят политическата конфигурация.
„Моите опасения са свързани с това, че е възможно посочените от мен формации да не реализират своя истински потенциал в следващия парламент и то най-вече заради контрола на изборния процес от страна на управляващите. Т.нар. системни партии изцяло или почти изцяло контролират изборните секции и това най-вероятно ще се види на предстоящите избори за пореден път – от самото начало на вота до броенето на бюлетините и отчитането пред ЦИК“, смята Октай.
Относно критичната позиция на ДПС спрямо управляващата коалиция анализаторът е категоричен, че към настоящия момент наричаното от него „задкулисие“ отчита, че властта е повече дразнител, отколкото реален отговор на ситуацията в държавата.
„Задкулисието за последните 30 г. създаде редица политически проекти. Те употребиха СДС, ОДС, докараха царя…Когато се изчерпи един техен заблуждаващ политически проект, те прибягват до нов и очаквам точно това да се случи и сега. Ако все пак се забавят и не детронират Борисов, то насъбраното през лятото и есента напрежение в обществото би довело до непредсказуеми последици. А те не се харесват на задкулисните играчи, които държат всичко да е под контрол в държавата“, поясни Октай и добави, че според него те не са успели да яхнат антиправителствените протести.
„Винаги, когато техните десни проекти се провалят и не успеят, от задкулисието прибягват до експертни кабинети, за да може да работи следващият парламент. Точно това очаквам да се случи и сега“.
Осман Октай коментира и възможността за служебно правителство след парламентарните избори. „ДПС се готви да реализира между 35 и 40 мандата в следващия парламент. БСП вероятно ще получат 80-85. Въпреки че Ердоган заяви своята подкрепа за Борисов, предвиждам, че ДПС и никой от останалите политически субекти няма да иска да участва заедно с ГЕРБ. При това положение е възможно, но малко вероятно БСП и ДПС да се съюзят и нещата отиват в ръцете на президента Радев, който ще се наложи да състави служебно правителство“.
Според бившия втори в ДПС, партията на Доган ще предложи да се състави експертен кабинет, за който от няколко месеца говори и председателят Мустафа Карадайъ.
Октай категорично отхвърли лансираният от мнозина анализатори и политолози вариант Бойко Борисов да отстъпи мястото си на харизматична и до колкото е възможно неопетнена от скандали политическа фигура. „Не смятам, че това е възможно, както не беше възможно и след Симеон Сакскобурготски НДСВ да продължи да съществува. Борисов със своето еднолично и просташко политическо поведение унищожи не само личностите и мненията в собствената си партия, но по този начин той парализира и цялото държавно управление. Структурите в това управление съществуват, за да контролират и направляват процесите, докато Борисов ги сведе до това да разкарва представителите на тези структури в джипката си. Това е пародия на управление!“, категорично отсече анализаторът и добави, че някой просто не е чел достатъчно за моделите и процесите на управление.
По думите на Октай българското общество се е събудило от летаргията си и най-обнадеждаващият според него момент е свързан с поведението на младото поколение. „Лично за мен предстои рестарт на политическата система. Рестарт, който ще е задвижен от младото поколение. Убеден съм, че от премиера, през държавната администрация, до кмета на всяко населено място ще се трепери от контрола на гражданското общество и най-вече на младите, които доказаха, че искат да живеят в нормална държава“, каза в заключение Осман Октай.