Поредно увеличение на разходите за изборите се очаква заради нуждата да се осигури видеонаблюдение и излъчване след края на изборния ден, когато ще се броят бюлетините и ще се попълват протоколите с резултатите.
Държавната фирма „Информационно обслужване“, на която беше възложено да организира видеонаблюдението с бюджет от 6.4 млн. лв., покани трите мобилни оператора – А1, „Виваком“ и „Йеттел“, да предоставят оферти за мобилните технически устройства, с които ще се извършва записването, със съответните стойки за стационарното им разпологане, както и за Data SIM карти, чрез които да се осигури интернет връзка за излъчването в реално време.
И в този случай държавата прибягва до извънредна процедура от Закона за обществените поръчки, при която не се провежда конкурс. Основанието е, че е „необходимо неотложно възлагане на поръчката поради изключителни обстоятелства и не е възможно да бъдат спазени сроковете, включително съкратените, за открита, ограничена процедура или състезателна процедура“. По същия начин постъпва Централната избирателна комисия (ЦИК), която редовно кани частната фирма „Сиела Норма“ да поеме дейностите по осигуряването на машинния вот.
Прогнозната стойност на обществената поръчка е 2 804 800 лв. без ДДС. Като прибавим и данъка, сумата стига почти 3.4 млн. лв.
От „Информационно обслужване“ уточняват изрично, че ще заплатят само Data SIM картите, за които е осигурено покритие. Видеонаблюдение трябва да има във всичките избирателни секции в страната, които са около 12 000. Както обаче стана ясно от коментар на министерството на електронното управление, в около 15% от секциите няма да може да се осигури достатъчно надеждна интернет връзка за пряко излъчване, така че ще се разчита на направения запис.
Офертите се очакват до 10 март. Одобреният изпълнител ще трябва да направи бързо доставката – до 21 март.
СВРЪХУМНИ КАМЕРИ
„Мобилно устройство, на пръв поглед прилича на телефон, с тази разлика, че не може да провежда нито гласови повиквания, нито да получава и изпраща sms-и. Това е свръхумна камера за видеонаблюдение. Тези телефони имат една-единствена функция – видеозаснемане на процеса и извършването му в реално време“ – така описа устройствата главният секретар на министерството на електронното управление Ангел Петров пред БНР.
160 лева е цената на едно устройство. Предвиден е достатъчен брой резервни устройства, увери Петров. По думите му, заложените параметри за устройствата са „последно достижение на техниката“, което означавало, че те ще могат да бъдат използвани през следващите 5 години.
Той отново открои проблема с наличието на интернет връзка и го определи като „огромен“. В 15% от секциите е твърде вероятно сигналът да не е с добро качество на излъчване. „Приоритетно ще изтеглим тези устройства, които не са записвали в реално време, ще свалим записите от тях“, посочи той.
Очакват се кибер атаки и затова страницата, на която ще върви излъчването, ще бъде под специален режим, каза Петров.
Източник: „СЕГА“