Русе отново поведе класацията за мръсен въздух, София е трета

Най-четени

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч....

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори...

Вижте събитията, с които отбелязваме Деня на Европа днес

Редица инициативи ще се състоят в страната по повод днешния Ден на Европа. В България той се отбелязва съгласно...

Русе отново е начело в класацията за мръсен въздух. Концентрацията на фини прахови частици е близо три пъти над нормата през последните дни. Мръсен въздух имаше и на други места в страната, съобщава Bulgaria ON AIR.

Средно за година се наблюдават 35 превишения на нормата за фини прахови частици във въздуха. От началото на годината това се е случвало вече 10 пъти. Половината от тях са през последните 5 дни.

„Хората се умориха, вече само пишат, не им се ходи по протести. Отново чакаме да видим ще има ли промяна в институциите, когато се смени политическата власт“, заяви Владислава Гарвалова.

Русенци смятат, че на проблема с въздуха се обръща внимание само по избори, но той остава нерешен.

„Имам в телефона си за измерване на въздуха и следя това нещо и доста често се дава замърсяване“, каза Господинка Николова.

Проблемът обаче не е ограничен до Русе. Той е следван от Горна Оряховица, където вчера бе отбелязано превишение на нормите от 2,15. София не изостава, като в някои квартали превишението в началото на седмицата бе почти двойно (Надежда – 1,99). С подобни стойности след тях се нареди и Плевен във вчерашния ден (1,91). В класацията попадат и Бургас, Варна, Пловдив, Смолян и други.

От РИОСВ дават две основни причини за превишените норми. Първата и оказваща най-голямо влияние е отоплението с твърди горива. На второ място са климатичните условия.

„Високо налягане, безветрие, мъгла, които задържат отделяните от битовото отопление емисии и те остават над града. Отделно има влияние преносът, който в момента се установи, че идва от Сахара на фини прахови частици – това допълнително натоварва и затова са тези превишения“, смята началникът на отдел „Въздух и вредни физични фактори, води, КПКЗ и ОХВ“ инж. Христо Милков.

А на дневен ред остава и въпросът за поставяне на станция за измерване на органичните замърсители.

„Тази така чакана станция да измерва тежка органика все не идва. Правят се някакви комисии, пишат се някакви писма, положението всяка година е едно и също и даже става по-зле“, допълни Владислава.

Според заявения график към регионалната лаборатория, станция на Агенцията по околната среда и водите ще извършва измервания 4 пъти в годината.

„Към момента станцията, която Община Русе евентуално ще закупи или ще вземе под наем, все още нямаме яснота и къде ще бъде разположена“, добави Милков.

Преди дни трябваше да се проведе заседание на временната комисия по въздуха в града, но то бе отложено. Все още не е насрочена нова дата.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч....

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори и в бюлетината за избори...

Вижте събитията, с които отбелязваме Деня на Европа днес

Редица инициативи ще се състоят в страната по повод днешния Ден на Европа. В България той се отбелязва съгласно Постановление 54 на Министерския съвет...

AstraZeneca изтегля от световния пазар ваксината си срещу Covid-19

Ваксината на AstraZeneca срещу Covid-19 Vaxverzia ще бъде изтеглена от световния пазар. От вчера ваксината не е разрешена за употреба в Европейския съюз, след...

Какво спира България по пътя за еврозоната?

Дали догодина България ще стане 21-ия член на еврозоната? Страната е добре подготвена икономически, но не и политически и институционално, пише журналистката Зилке Ветах...

Вижте още