България е на 17 място в света по евтин достъп до интернет

Най-четени

Loading

България е сред 20-те пазара в света с най-ниски цени на широколентовия интернет през 2020 г. Освен, че страната ни е класирана на 17-та позиция от 220 държави, средната цена за домашен интернет на месечна база също е намялала. Порталът cable.co.uk показва 12,69 долара, което е с 3,24 долара по-малко в сравнение с миналогодишната класация.

Страната ни се придвижва с 6 позиции напред в сравнение с миналата година, когато беше 23-та в същата класация.

Най-евтиният индивидуален широколентов интернет пакет в света се намира в Украйна и струва само 6,41 долара на месец.

Топ пет на най-евтините страни за достъп до интернет се допълва от Сирия, Русия, Бутан и Шри Ланка.

Еритрея е най-скъпата страна в света за получаване на фиксиран широколентов пакет със средна цена от 2 666,24 щатски долара на месец. Сред най-скъпите широколентови пазари са и Мавритания, Коморските острови, Макао, Гана, Самоа, Британските Вирджински острови, Каймановите острови, Туркменистан.

Въпреки че глобалните широколентови скорости се ускоряват с около 20% годишно, средната цена на широколентовия пакет не пада през последните 12 месеца, констатира компанията в проучването си. В сравнение с 2017 г. обаче широколентовият интернет става по-евтин в световен мащаб.

Свързаността продължава да бъде най-скъпа в развиващите се и островни държави от Африка, Азия, Океания и Централна и Южна Америка.

Обикновено, макар и не изключително, когато широколентовият достъп е скъп, той също е бавен и ненадежден. Обратното също е до голяма степен вярно, въпреки че и в двата случая има изключения. В Еритрея например връзката е толкова ненадеждна, че тестовете за скорост се провалят и не са точни. В останалите скъпи страни средната скорост е около 5,5 Mbps.

От петте най-евтини държави за широколентов достъп Бутан и Сирия са единствените страни със средно измерени скорости, които са достатъчно ниски, за да се сравнят с тези от петте най-скъпи пазари. Във всички останали случаи скоростта е значително по-висока. Това не би трябвало да е голяма изненада. Като общо правило страните, които предлагат евтина широколентова връзка, правят това в резултат на наличието на хомогенна, надеждна инфраструктура и здравословен, конкурентен пазар с голям брой доставчици.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Уволненият руски министър на транспорта се застреля

Уволненият днес руски министър на транспорта Роман Старовойт се е застрелял в Одинцово, съобщиха "Известия", РЕН-тв и Телеграм каналът...

Вижте още