На прага сме на ерата на холограмите

Най-четени

Loading

Изминаха почти 50 години, откакто унгарско-британският физик Денис Габор спечели Нобелова награда за изобретението си на холограмата, но въпреки обещанията за научна фантастика, 2020 г. има очевидна липса на холограми навсякъде около нас.

Технологията за създаване и проектиране на холограми може да не е на ниво Star Trek за пресъздаване на цели стаи, но е на достатъчно добро ниво. Преди почти десетилетие изследователи от Масачузетския технологичен институт демонстрираха, че холографската телевизия може да бъде реалност, с помощта на обикновена електроника. Те използваха камерата на Microsoft Xbox Kinect, за да произведат холографско видео предаване с 15 кадъра в секунда.

Използвайки дифракция, е възможно да записвате и възпроизвеждате 3D изображение, което има дълбочина, паралакс и много други свойства на оригиналния обект. За да се получи холограма, е необходимо да се знае как светлината, най-често лазерните лъчи, отскачат около обект и да се комбинира записът с оригиналните лъчи. Крайният резултат е виртуално изображение, което можете да видите от множество ъгли.

Холографските екрани вече се използват за реклами и комуникация на дълги разстояния. Известен пример беше изказването на принц Чарлз на Световната енергийна среща на бъдещето в Абу Даби чрез холограма.

През 2010 г. холограмите са били използвани във виртуални лекции, но някои от най-известните примери са в музиката. Феновете на Майкъл Джексън и Тупак Шакур имаха възможност да видят любимите си изпълнители отново на сцена, дори след смъртта им. Говорейки за връщането на мъртвите към „живота“, Ким Кардашиян наскоро получи холограма на починалия си баща за 40-ия си рожден ден.

Патентът за технологията, създала холограмата на Тупак, е закупен от предприемача Дейвид Нусбаум, който основава холограмата PORTL. Технологията беше използвана за проектиране на основателя на Wikileaks Джулиан Асандж извън посолството на Еквадор, от което не е излизал години наред.

Подходът от PORTL е холографски екран с размерите на телефонна кутия, който може да създаде холографско изображение с помощта на обикновена камера с бял фон. Този екран струва $ 60 000, така че все още не е готов за масово разпространение, но има потенциал.

Разработва се и нов тип дисплей за холограми, който е много по-тънък Със сигурност все още не е преносим, ​​но е стъпка напред за технологията.

В година, в която смъртоносна пандемия ни принуди да преместим срещите и конференциите във виртуалния свят, холограмите може да са следващата голяма стъпка, която да направи виртуалната комуникация между хората още по-интерактивна.

 

Превод и редакция: Нова България

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кой победи в първия дебат между Тръмп и Харис?

В първия дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис се коментираха много от важните за американците теми - инфлацията,...

Вижте още