Едно от всеки пет деца с увреждания и специални потребности е изключено от дистанционното обучение поради липса на устройства и подходящи учебни ресурси. 40% от родителите се нуждаят от помощ при гледане на детето си, за да могат да отидат на работа. Това посочи омбудсманът доц. Диана Ковачева по време на онлайн дискусия с просветния министър относно проблемите на дистанционното обучение.
Тя подчерта, че последният доклад за образованието на ЮНЕСКО алармира за риска пред децата с увреждания да отпаднат от онлайн обучение. Омбудсманът и допълни, че са поставени редица проблеми за решаване, свързани с качеството на дистанционното обучение и дигиталното изключване. „Факт е, че дигиталните технологии много ни помагат. Никой не отрича това, но не можем да си затворим очите и пред рисковете за цяло едно онлайн поколение, което може да бъде белязано от редица проблеми като дигитална бедност, дигитално изключване, от последиците на формалното образование, от липсата на социални умения и дори от отпадане от образователната система, което особено се отнася за децата с увреждания и децата със специални образователни потребности“, каза още Ковачева.
Междувременно преди седмица стана ясно, че децата със специални образователни потребности (СОП) ще провеждат индивидуални срещи със специалист в училище, докато присъствените уроци в школата са преустановени. Заниманията ще бъдат по 2-3 пъти в седмица по график и това ще даде шанс малчуганите да не загубят напредъка, който са постигнали.