Законопроект, гарантиращ съдебен имунитет на бивши президенти, беше одобрен от руските депутати вчера. Това е мярка, от която до голяма степен се предполага, че може да се възползва президентът Владимир Путин, предаде „Франс прес“.
Законопроектът бе одобрен на първо четене. Съгласно разпоредбите му, ако един човек е изпълнявал функцията президент на Русия, той не може да бъде обект на съдебно или административно преследване, нито да бъде задържан, претърсван или разпитван.
Този имунитет ще бъде предоставен също и на семейството на всеки бивш руски президент и ще касае и имуществото, транспортните и комуникационните средства на бивши държавни глави, както и документи, които са били негово притежание.
Текстът бе предложен от сенатор и депутат, които са членове на управляващата партия „Единна Русия“.
Имунитетът ще може да се вдига само, ако бившият президент е обвинен в измяна или друго сериозно престъпление и ако тези обвинения са подкрепени от Върховния съд и Конституционния съд и поддържани от 2/3 от депутатите в Държавната дума и същия брой сенатори в Съвета на федерацията.
Разпоредбите на законопроекта не касаят бившия лидер на СССР Михаил Горбачов, уточнява един от авторите му Павел Крашенников.
За момента има само един бивш руски президент – Дмитрий Медведев, който управляваше страната от 2008 г. до 2012 г. – период, по време на който Путин заемаше премиерския пост заради ограничението в броя на последователните президентски мандати.
След връщането на Путин на президентския пост Медведев стана негов премиер и лидер на „Единна Русия“. Той връчи оставката си този януари и беше назначен за заместник-председател на Руския съвет за сигурност, ръководен от Путин.
В последните години Медведев бе обект на няколко антикорупицонни разследвания от страна на опозиционера Алексей Навални, който редовно го обвинява, че е получавал подкупи от олигарси и че е начело на имотна империя.
В Държавната дума освен това двама депутати и един сенатор внесоха законопроект за изпълнение на поправките в конституцията, даващи право на действащия президент Путин отново да се кандидатира за поста на държавен глава, предаде ТАСС.
В законопроекта се съдържат и допълнителни изисквания към кандидата за най-висшия държавен пост – да е гражданин на Русия, не по-млад от 35 години, да е живял в Русия не по-малко от 25 години, да няма или да не е имал преди гражданство на чужда държава.