Сирене за 20 лв., кашкавал и масло за 30 лв.: Докъде ще стигнат цените на храните у нас?

Най-четени

Loading

Значително поскъпване на хранителните продукти, което наблюдаваме последните месеци, продължава. През последните месеци едни от продуктите, които най-много са се оскъпили, са млечните продукти – сирене, кашкавал, масло, прясно и кисело мляко, както и изварата, а тенденцията ръстът в цените да продължава. 

Анка Сиракова работи по заместване от три години в магазин за млечни продукти в столичния квартал „Красно село”. Пред БГНЕС жената обяснява, че няколко пъти цените са се вдигнали и в момента са доста високи. Като човек, който продава млечни продукти, Сиракова споделя, че клиентите повече гледат цените и купуват по-малки количества.

В магазина се предлагат млечни продукти на няколко фирми. Киселото мляко се предлага на цени от 1,40 лв. и достига до 2,10 лв. кофичката. Цената на килограм краве сирене е 20,65 лв., 22,50 лв. струва сирене от 800 грама и 10 лв. за сирене от 400 грама. Цената на кашкавала от краве мляко е между 26,90 лв. и 27,50 лв. Овчето сирене се предлага на цена от 21,60 лв. и достига до 25,50 лв. за килограм, кашкавалът от овче мляко струва 27 лв. Цената на килограм натурално краве масло гони 30 лв.

 

Проверка в съседен магазин показва, че литър прясно краве мляко с 3,6% масленост струва 3,20 лв. Краве кисело мляко с масленост 3,6% е на цени от 1,35 до 1,60 лв., а краве кисело мляко със сметана, което е с масленост 10%, струва 3,40 лв. Киселото козе мляко струва 2,40 лв., а овчето кисело мляко – 2,90 лв.

Килограм бяло саламурено сирене от краве мляко започва на цени от 12,50 (тип селско) и достига до 18,70 лв. Вакуумирано бяло саламурено сирене от краве мляко е на цена от 7,25 лв. до 9,35 лв. за 400 гр., а това без съдържание на лактоза – 8,70 лв., обезмасленото пък струва 8,90 лв. Килограм биволско сирене е на цена от 23,40 лв., овчето сирене – 23,40 лв., козето – 22 лв. 22,50 лв. е цената на килограм сирене от овче и краве мляко, а 20,55 лв. струва сиренето от биволско и краве мляко.

При кашкавала цените също варират. Най-евтиният килограм кашкавал от краве мляко е 17,50 лв., като цената му достига до 25,50 лв. Овчият кашкавал струва 26,40 лв. за килограм и достига до 32 лв. За килограм кашкавал от козе сирене цената е 32,30 лв. Цената за килограм масло започва от 21,50 лв. и достига до 23 лв.

В трети магазин за млечни продукти на пазар „Красно село” овчето сирене струва 20,80 лв. за килограм, краве кашкавалът е на цени от 21,66 лв. и 24,30 лв. за килограм.

Огнян Милков пазарува различни млечни продукти, предимно сирене и кашкавал. Мъжът обяснява, че цените са се увеличили, но намира от различни мандри в провинцията млечни продукти на „една идея” по-добри цени. Той е категоричен, че цените няма да го откажат да купува млечни продукти, защото „все нещо трябва да се яде”.

„Кое е евтино днес? Всичко се повиши“, заяви Гаро Агопян. Той купува кисело и прясно мляко, както и сирене и кашкавал. „Не може да се откажеш напълно, но ще купуваш по-малко, това е логиката. Колкото възможност имаш, толкова купуваш“, каза още мъжът. Валери Стоилов консумира сирене, кисело и прясно мляко. По думите му цените доста са нараснали, но това не би го отказало да спре консумацията им.

Преди дни от КНСБ обявиха, че ръстът в цените на топлоенергия, ток, вода и газ за битови нужди в България е средно около с 40%. При основните хранителни продукти като захар, месо, мляко, тестени изделия пък скокът е с около 10% само през последното тримесечие. Много от стойностите се диктуват от световните стокови борси, но в България цените дори на основни хранителни стоки стават вече социално непоносими, показва проучване на потребителските цени и заплатата за издръжка за третото тримесечие на 2022 г., проведено от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Само захарта за година е увеличила цената си с над 60% в търговската мрежа. Така на практика за нормален живот у нас вече са необходими с 20% повече средства за издръжка на човек от домакинството, в сравнение със септември месец през 2021 година, изчисляват икономистите от КНСБ. Това означава, че един работещ, който се издържа сам в домакинство трябва да получава чист доход не по-малко от 1300 лв.. За нормален живот в България на тричленно домакинство с дете до 14 години, задоволителната сума е не по-малко от 2370 лв., изчисляват експертите.

В потвърждение на това идват и данните за борсовите цени на хранителните стоки в България, които показват, че стойността им продължава бавно, но сигурно да расте. Според последния седмичен отчет индексът на тържищните цени (ИТЦ) се е повишил с 1,17 на сто до 2,166 пункта. През последните три месеца това нарастване е с над 6,75 процента, а на годишна база – с над 32 процента, като няма изгледи това поскъпване да спре в идните месеци.

Източник: Actualno.com

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Хората на Доган се примириха с тежката загуба, учредиха младежко АПС

Изключените от ДПС приближени на Ахмед Доган, които дълго време демонстрираха недоволство и опити за реванш, най-накрая са приели...

Вижте още