Финансови и наказателни санкции за социални медии, които не премахват фалшивите страшни истории за ваксините поискаха лейбъристите в Обединеното кралство.
През 2019 г. Великобритания загуби статута си, определен от СЗО, на свободна от морбили страна. Наблюдава се забележим спад в процента на ваксинация при децата.
Здравният секретар на Shadow Джонатан Ашуърт заяви пред BBC News, че подобно съдържание „използва страховете на хората, тяхното недоверие към институциите и правителствата и разпространява отрова и вреда“.
Антиваксърска пропаганда се очаква и по отношение на първата ефективна ваксина срещу Covid-19.
„Трябва да погледнем на проблема в дългосрочен план, да бъдем разумни и да осъзнаем, че ще трябва да наложим ограничения за известно време. Да, можем да ги вдигнем, когато е безопасно да го направим, което ще може да се случи, когато голям брой хора се ваксинират.“
Социалните медии са обвинени, че позволяват неоснователните твърдения за ваксините да се разпространяват по-лесно.
Правителството заяви, че е приело въпроса „изключително сериозно“, а от Facebook, Twitter и Google са се ангажирали да съдействат за справяне с фалшивото съдържание срещу ваксините.
Лейбъристите обаче са на мнение, че ангажиментът на платформите за премахване на подобно съдържание, не е достатъчен и трябва да има санкции и закон, който да ограничава антиваксърството.
Превод и редакция: Нова България