С 8% със задна дата от 1 януари ще бъдат увеличени заплатите на служителите в Бюроторо по защита на главния прокурор. Това реши прокурорската колегия, а аргументът за това е актуализация на възнагражденията. Предложението разбира се е направено от главния прокурор Иван Гешев, който едновременно ръководи Бюрото по защита и председателства Прокурорската колегия.
Самият Гешев не присъства на заседанието на колегията, но останалите 8 членове гласуваха единодушно.
През 2014 г. Бюрото за защита на свидетели към правосъдното министерство се преструктурира чрез законодателни промени в Бюро по защита към главния прокурор. Структурата попадна на вниманието на обществото още в началото на мандата на сегашния главен прокурор. Според мнозина Бюрото се превръща в нещо средно между полицейска и паравоенна структура.
Преди пет години въпросната структура се справяше с бюджет от около 4.2 милиона лева. През мандата на главния прокурор Сотир Цацаров тази сума остава сравнително непроменена, показа проверка на Mediapool.
След встъпването си в длъжност Гешев става основен герой в новините, а заедно с него и Бюрото за защита, чийто тежковъоръжени служители със спортно телосложение и сурови лица се използват за всякакви шумни операции – от обиск и арести в президентството до отвеждането на ошашкания невъоръжен бивш екоминистър Нено Димов, а по-късно и на зам.-министъра в същото ведомство Красимир Живков.
Заедно със зрелищните медийни акции близо двойно набъбват и разходите на Бюрото. Очакванията са през тази година те да са около 8 милиона лева. Това се случва на фона на почти пълната непрозрачност за дейността му. По-рано тази година Гешев купи за Бюрото луксозни джипове и автомобили „Фолксваген“ за близо 1 милион лева без ДДС.
За 2021 г. Гешев е издействал Бюрото за защита да получи специално още 5 милиона лева от държавния бюджет.
В края на миналата седмица президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане Бюрото в този му вид да бъде обявено за противоконституционно. Според Радев главният прокурор може да злоупотребява с институцията, а гаранции срещу произвол на практика няма.