Home COVID 19 Здравният министър: Няма недостиг на лекарства за лечение на Covid-19

Здравният министър: Няма недостиг на лекарства за лечение на Covid-19

0
Здравният министър: Няма недостиг на лекарства за лечение на Covid-19

Loading

На национално ниво нямаме недостиг на нито един медикамент, който се използва за лечение на пациенти с коронавирус.Това обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов след среща с председателя на УС на Български фармацевтичен съюз и представители на търговците на лекарства, съобщава bTV.

Той поясни и че няма специфичен медикамент, който се използва за лечение на тази инфекция. По негови думи лекарствата, които се използват, са за профилактика на бактериалните усложнения при COVID-19.

Министърът призна, че имат сигнали за недостиг на нискомолекулярни хепарини в страната, поради което са създали специална организация, която влиза в сила от днес. Той обясни, че търговците на едро ще разпространяват в аптечната мрежа допълнителни количества нискомолекулярен хепарин, така че да има регулярно наличие на такъв медикамент в аптеките.

Ангелов посочи, че бременните жени, на които е изписан такъв медикамент, трябва да отидат с рецепта и с документ, който да удостоверява генетичното изследване, направено в лаборатория в аптеката, за да го получат. Целта е да се избегнат злоупотребите с наличните количества.

До края на деня на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата ще бъде качен списък с всички аптеки у нас, в които ще бъдат разпределени допълнителните количества. Ще бъде посочен и телефон, на който бременните жени да могат да се свържат с търговците на едро при нужда.

По думи на д-р Ангелов се наблюдава нещо много притеснително. Българските граждани, водени от нерационални решения и от страха, изкупуват масово лекарствата, които са на пазара с твърденията, че лекуват коронавирус, отбеляза той и увери, че у нас има достатъчно количество Азитромицин, като в аптеките той се среща под непознати за хората имена.

Здравният министър призова хората да не се самолекуват с него, без да им е предписан от лекар, защото е опасен и води до тежки последици в бъдеще по отношение на антибиотичната резистентност.

Той предупреди и че в социалните мрежи се разпространяват редица терапевтични схеми, съдържащи различни медикаменти и отново подчерта, че самолечението е изключително опасно.

По негови думи започването на декстаметазон през устата като вид терапия в началото на заболяването е изключително опасно, тъй като намалява имунитета в момент, в който започва борбата на организма с коронавирусната инфекция.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here