Учени от различни държави продължават да търсят ваксина срещу SARS-CoV-2, която да генерира мощен имунитет на Т-клетките, да неутрализира отговорите на антителата, като същевременно осигурява ефективна защита за всички възрастови групи.
Скорошна разработка на американски учени дава надежда в борбата с пандемията. Те са създали дювантно съединение, което значително увеличава ефективността на ваксините срещу COVID-19 като насочва активното вещество директно към лимфните възли.
Опити с мишки показват, че новото съединение може да намали дозата на ваксината десетократно, като същевременно запази същото ниво на защита. Доказано е също така, че новият адювант предизвиква по-висок имунитет от който и да е друг алтернативен вариант. Разработката е описана в списанието „Science Advances“.
Един от известните начини за повишаване на ефективността на ваксините е добавянето на адювантни вещества, използвани за засилване на имунния отговор срещу специфичен патоген. Действието на повечето адюванти се основава на способността им да адсорбират антигена на вируса върху повърхността си и да го задържат в тялото за дълго време, което увеличава продължителността на ефекта върху имунната система.
Новият адювант AMP-CpG, разработен от ElicioTherapeutics, доставя антигена на ваксината директно в лимфните възли, където се произвеждат антитела. Това значително увеличава ефективността на ваксините в сравнение със стандартната ситуяция, при която ваксиниращото вещество просто „се лута“ през кръвообращението, докато не се „спъне“ в желаните имунни клетки.
Първоначално адювантът AMP-CpG е разработен за ваксини срещу рак, но авторите доказват, че той може да се използва успешно с ваксини срещу COVID-19, съдържащи свързващ домен на протеиновия рецептор на SARS-CoV-2 (Spike RBD).
Резултатите експериментите показват, че когато на животните е поставена ваксина, съдържаща AMP-CpG, техният антиген-специфичен Т-клетъчен имунен отговор е над 25 пъти по-висок от този при мишки, които са инжектирани със същия ваксинен антиген със стандартна клинична стипца като адювант.
Тридесет и пет дни след ваксинирането изследователите са оценили имунитета на Т-клетките в левкоцитите на далака, тъканните клетки и белодробната течност на животните. При мишки с AMP-CpG адювантна ваксина, отговорите на антитела и Т клетки са били значително по-високи, отколкото в контролната група, получавала стандартната ваксина.
Нещо повече, при мишките, третирани с AMP-CpG, имунните отговори на Т-клетките и антителата се поддържат дори при десетократно намаляване на дозата на антигена Spike RBD. Според учените, добавянето на адюванта AMP-CpG значително ще намали дозата на ваксините срещу COVID-19, което ще позволи на много по-голям брой хора в света да бъдат ваксинирани.