Вариант или щам? Експерти обясняват разликите и какво се случва с коронавируса

Най-четени

Д-р Аспарух Илиев съветва: Който кашля повече от седмица, да се изследва за коклюш

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на...

Днес празнуваме Лазаровден!

В миналото на днешния празник момците от селото са искали ръката на своята избраница   Днешния ден християните посвещават на Лазар,...

Кунчев каза ще обявят ли извънредна епидемична обстановка заради коклюш

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо,  съобщи главният...

Новият по-заразен вариант на вируса, причиняващ COVID-19, който за първи път се появи в Обединеното кралство и сега е открит в Канада, променя разбирането на изследователите за вируса, включително как да го дефинират и опишат.

Докато някои споменават това като нов вариант, други го наричат ​​щам, както и мутация. Експертите обаче казват, че тези термини не са взаимозаменяеми и не всички непременно се отнасят за тази промяна във вируса.

Жан-Пол Суси, докторант в Университета по обществено здраве в Торонто в Дала Лана, обяснява пред CTVNews.ca, че терминът щам е специфичен за вируса SARS-CoV-2, но не и за болестта, причинена от COVID-19.

Суси заяви в телефонно интервю, че вариантът е правилният термин, който трябва да се използва при класифицирането на известен вирус, който е развил „специфична група мутации“, която кара варианта да се държи по различен начин от този на щама, от който произхожда.

„Щамът на вируса има различни свойства и специфичен имунен отговор. Той има много варианти, които в доста от случаите ще бъдат причинени от незначителни натрупвания на мутации и различни видове генетични линии на този щам“, казва Суси .

Според нея определен щам вирус се счита за вариант, когато има достатъчно мутации, за да промени по-малка част от генетичния си код. По думите й, най-новият вариант, открит във Великобритания, отговаря на този показател.

Този вариант, известен като B.1.1.7, се разпространява много по-лесно между хората в резултат на серия от мутации, които са идентифицирани в генетичното кодиране.

Според британски изследователи вариантът B.1.1.7 е до 70 процента по-заразен, тъй като има 22 промени в геномния код на вируса. Оттогава новият вариант е намерен в други страни по света, включително Канада, Франция, Япония, Израел и Швеция .

Суси обаче отбеляза, че всички известни понастоящем варианти на COVID-19 принадлежат към щама SARS-CoV-2 и не са достатъчно мутирали, за да бъдат класифицирани като техен собствен щам или да бъдат неефективни срещу настоящи и перспективни ваксини срещу COVID-19.

Д-р Джералд Евънс, шеф на отдела по инфекциозни болести на Университета на Куинс в Кингстън, Онтарио, заяви пред CTVNews.ca, че една от основните мутации, наблюдавани при варианта, е тази на протеиновия шип, който е подобрил начина на нахлуване в човешките клетки.

Този протеин също е насочил изследователите за изработването на ваксини и терапии, базирани на антитела.

Евънс обясни, че тази мутация, известна като N501Y, изглежда е помогнала на протеина на SARS-CoV-2 да се прикрепи „по-лесно към рецептора на човешките клетки ACE-2“.

„Мутацията е просто наличието на промяна в нуклеотидната последователност на РНК на вируса …, която причинява промяна в аминокиселинния остатък във вирусно експресиран протеин“, каза Евънс.

Той добавя, че тази мутация на способността на протеиновият протеин да се свързва с човешките клетки, вероятно е вариантът, който е „по-заразен от други“.

В допълнение относно варианта B.1.1.7, наскоро се съобщава и за други мутации на вируса в Южна Африка и Нигерия .

Експертът по инфекциозни болести д-р Лиза Барет заяви пред CTV News Channel, че вирусите често мутират, но някои вируси го правят повече от други. Тя отбелязва, че докато генетичният код на коронавирусите обикновено се променя с течение на времето, то мутациите обикновено не са причина за безпокойство.

Барет заяви в интервю, че здравните служители не трябва да отбелязват всички варианти на COVID-19, но трябва да разгледат кои могат да се променят, кой се заразява с вируса, евентуалните симптоми и как болният реагира на ваксините.

„Не е нужно да идентифицираме всеки вариант на този вирус, но трябва да определим кои са важни и това е работа, която ще отнеме месец или два точно сега“, каза тя.

Барет казва, че настоящите данни показват, че ваксините COVID-19 „вероятно ще действат“ срещу този нов вариант, но смята, че трябва да се направят повече изследвания.

Според нея, докато не се знае повече за варианта B.1.1.7, трябва да се поддържат настоящите мерки за обществено здраве, включително физическо дистанциране, носене на маски и често миене на ръцете, за да се ограничи по-нататъшното му възможно разпространение.

„Най-добрият начин да направите това е да се уверите, че сте ограничили пътуванията, поддържате измиването на ръцете, разстоянието, маската – трябва да останем в тази ситуация още известно време“, отбелязва Барет.

Превод и редакция: Гледна Точка

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Д-р Аспарух Илиев съветва: Който кашля повече от седмица, да се изследва за коклюш

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на...

Днес празнуваме Лазаровден!

В миналото на днешния празник момците от селото са искали ръката на своята избраница   Днешния ден християните посвещават на Лазар, когото Исус възкресява. Лазаровден се празнува...

Кунчев каза ще обявят ли извънредна епидемична обстановка заради коклюш

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо,  съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел...

Надежда Йорданова: НС е във ваканция, но винаги може да се върне на работа

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации...

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време на COVID пандемията, каза в...

Вижте още