Затваряне на границите и ваксинационните паспорти обсъждат лидерите на ЕС

Най-четени

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Лидерите на ЕС ще се борят днес със заплахата от новите щамове на коронавируса, като предпазливите страни настояват за затваряне на вътрешните граници на Европа, за да се спре разпространението.

Висшите представители ще проведат среща на върха – чрез видеовръзка, за да се предпазят от инфекция – „за повишаване на политическата информираност относно сериозността на ситуацията с новите щамове“, каза представител на ЕС.

Вирусните мутации, възникнали във Великобритания, Южна Африка и Бразилия, разтревожиха властите в ЕС поради повишената им заразност, което наложи забрани или ограничения за пътниците от тези страни. Но нарастват призивите за затваряне на границите в рамките на ЕС по координиран начин, за да не се повтаря опитът през март, когато няколко държави-членки изпаднаха в паника и затвориха едностранно националните си граници, предизвиквайки хаос при пътуванията. Това решение се възприема като пагубно, нарушавайки и без това задушаващата се европейска икономика, и лидерите ще работят усилено, за да намерят начини да озаптят щамовете, като същевременно производството и бизнеса останат работещи.

Германският канцлер Ангела Меркел предупреди във вторник, че въпреки че се надява лидерите да намерят алтернативни начини да спрат щамовете, тя не може да изключи граничните проверки.

Белгия, вклинена между Германия, Франция и Нидерландия, заяви, че ще се застъпи за „временно“ затваряне през почивните дни на февруари, когато милиони европейци обикновено се насочват към ски пистите.

Засега щамовете остават малка част от общите случаи в ЕС, а здравните служители се надпреварват да ваксинират, преди мутациите да доминират.

Въпреки че все още няма индикации, че новите щамове са по-смъртоносни, има опасения, че могат да заразят повече хора и да претоварят болничния интензивен капацитет.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че скоро блокът ще разшири ваксините извън тези на BioNTech/ Pfizer и Moderna, които понастоящем има оторизация да се ваксинират 70% от възрастните в ЕС преди септември.

„Това е изпълнимо, амбициозно е, но трябва да бъдем амбициозни – хората чакат това“, каза тя в сряда.

Разпространението на ваксинациите в Европейския съюз е разочароващо бавно в сравнение със Съединените щати, Израел и други страни, проблем, усложнен от недостига на дози от BioNTech/Pfizer. Има и малцинство, особено в страни като Франция, които се колебаят да бъдат ваксинирани. И докато мнозина се надяват, че ваксинациите скоро ще сложат край на ограниченото пътуване, тестовете, нощния вечерен час и домашните карантини, служители на ЕС и дипломати предупреждават Европа да не сваля гарда твърде рано.

Разговори за ваксинационни сертификати

Очаква се лидерите да обсъдят и идеята за използване на сертификати за ваксинирани като форма на паспорт за пътуване в Европа. За тях се застъпва зависимата от туризма Гърция, но дипломати настояват, че е рано за тази тема.

„Все още има много, много, много въпроси, на които трябва да се отговори. На първо място, не знаем дали хората, които са били заразени, все още могат да бъдат отново заразени и все още могат да заразят други хора“, каза висш дипломат от ЕС.

Едно от притесненията на длъжностните лица в ЕС е визията за Европа, разделена между малцинство, което може да пътува и да се радва на пост-пандемичен живот, докато останалите остават ограничени.

На срещата на върха трябва да се говори и за ходовете за извършване на антигенни тестове, които са по-евтини и по-малко инвазивни, но по-малко надеждни от тези с тампоните за носа, които са широко разпространени в момента.

Междувременно ЕС ще трябва да ускори геномния анализ на вирусни проби, за да открие какво е разпространението на новите щамове.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Вижте още