В болниците и затворническата система на Китай можете да намерите едни от най-мрачните истории на 21 век.
Ако сте получили трансплантация на органи в Китай през последните няколко десетилетия, има голяма вероятност тя да е взета от екзекутиран затворник против волята му. Липсата на доставки на органи отвори вратите за незаконен трафик на органи и тяхното принудително събиране. Много от тези затворници не са убийци или изнасилвачи, а „затворници заради съвестта си“, които са били арестувани заради политическите или религиозните си убеждения.
Свидетелствата
„Работата ми изискваше да премахна кожата и роговиците от труповете на над сто екзекутирани затворници и на няколко жертви на умишлено извършени екзекуции“, каза той пред Конгреса на САЩ през юни 2001 г.
През последните две десетилетия редица свидетели на операциите напуснаха Китай и свидетелстваха за подобни ужаси, които са преживели. Като част от доклада на Килгор-Матас, частен разследващ доклад за твърдения за принудително вземане на органи в Китай, Дейвид Килгор говори с бившата съпруга на китайски хирург, който отстрани около 2000 роговици от екзекутирани затворници на Фалун Гонг.
„Обикновено на тези практикуващи Фалун Гонг се инжектира инжекция, която причинява сърдечна недостатъчност. По време на процеса тези хора бяха премествани в операционните, за да им бъдат отстранени органите “, спомня си тя. „Видимо сърцето спря да бие, но мозъкът все още функционираше. Тези хора [тогава] бяха преместени в други операционни зали за отстраняване на сърцето, черния дроб, бъбреците … След отстраняването на бъбреците, черния дроб и кожата им останаха само кости и плът. Телата бяха хвърлени в котелното в болницата. “
Системата
Системата все още е забулена в мистерия и като такава няма ясни доказателства, които категорично да доказват мащаба на проблема. Също така не е ясно колко широко разпространен е проблемът понастоящем. Въпреки че китайското правителство призна, че е вземало органи от затворници през 90-те и 2000-те, то предприе действия практиката да приключи през 2015 г. Сега китайските власти казват, че са преминали към напълно законна програма за трансплантация на органи, която използва само доброволни донори.
Въпреки това мнозина твърдят, че статистиката предполага друго и практиката продължава.