Единственият медицински център в община Бобов дол може да бъде закрит. От години 9000 души, които живеят в община Бобов дол, нямат болница. Сега сградата, в която се помещава Центъра за спешна помощ, са обявени на търг за продажба. Председателят на Общинския съвет в Бобов дол Елеонора Христова ще свика извънредно заседание в търсене на вариант да спаси центъра, съобщи БНТ.
В града няма друга сграда за медицински нужди. За търга на помещенията медиците разбират случайно. За да спаси фунционирането на Спешния център, Общината ще търси разрешение за участие в търга.
Д-р Денчо Димитров, който завежда филиала за Спешна помощ в Бобов дол, каза, че обявата за търга е била поставена на входа на бившата болница, без да бъде уведомен никой от Центъра за спешна помощ.
„Казусът е и интересен, и грозен, защото това е едно звено, което осигурява медицинската помощ в общината, и би трябвало поне да бъдем уведомени“, коментира д-р Димитров.
Според кмета на Бобовдол Елза Величкова до този казус се е стигнало след затварянето на болницата. С болничното имущество в момента се разпорежда синдик.
„В общината се получи писмо от синдика – можехме да реагираме, да извикаме извънредна общинска сесия, общината е длъжна да участва в търга, ние нямаме болница, задължително е да се запази спешния център. Това е крайно необходимо за жителите на община Бобовдол“, каза Величкова.
Помещението е пуснато на търг с други помещения – котнелно, подземни помещения. Изпратено писмо до МЗ и е уведомен Центърът за спешна помощ в Кюстендил, за да обсъдят какво ще се случи със спешния център.
В условията на пандемия от коронавирус Бобов дол е една от общините, която не разполага с работеща болница. В Бобов дол няма и лаборатория за PCR изследване.
Хората, които имат здравословни проблеми, могат да се обърнат към малкото на брой лични лекари или към спешния център в града. Ако се нуждаят от болнично лечение, жителите на общината са принудени да пътуват до Дупница и Кюстендил.