Нови правила пречат на богатите да изхвърлят отпадъците си в бедни страни

Най-четени

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов за кмет на Омуртаг

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов Ешрефов за кмет на Община Омуртаг. Решението на Административния съд в Търговище е...

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Нови международни правила борят „Дивия Запад“ в световната търговия с пластмасови отпадъци, които са изхвърляни от богатите държави в по-бедните страни. Правилата ще допринесат за по-чисти океани в рамките на пет години, пише „Гардиън“.

Правилата, които ще влязат в сила от 1 януари, имат за цел да направят търговията по-прозрачна, за да се позволи на развиващи се държави като Виетнам и Малайзия да отказват приемането на отпадъци, които са с ниско качество и трудни за рециклиране.

Оптимист съм, че до пет години ще видим резултати, коментира Ролф Пайет, изпълнителен директор на конвенциите от Базел, Ротердам и Стокхолм.

По думите му хората на предната линия ще им съобщят дали има спад на пластмасовите отпадъци в океаните.

Не виждам как ще се случи това през следващите 2-3 г., но може да стане за пет години. Тази поправка е само началото, поясни експертът в сферата на околната среда.

В момента развиващите се държави не могат да видят предварително дали доставяните им пластмасови отпадъци могат да се рециклират и дали носят голямо замърсяване.

Отпадъците, които не могат да бъдат рециклирани, обикновено свършват с незаконно изгаряне, изхвърляне в депа или във води.

Само 9% от всичката произведена пластмаса се рециклира. Около 12% е изгаряна. Другите 79% са изхвърляни в депа и природата. Вследствие на дъждове и наводнения по-голямата част свършват в океаните.

Новите правила, договорени от повече от 180 държави с поправка в Конвенцията от Базел, въвеждат система „предварително информирано съгласие“, когато се изнасят пластмасови отпадъци, които трудно се рициклират или са замърсени.

Пайет призна, че по-строгият контрол за износ в началото може да принуди големи държави, които изнасят пластмасови отпадъци, като САЩ и Великобритания, да започнат да изхвърлят отпадъци в депа и да ги горят.

Турция е най-големият пазар за британски пластмасови отпадъци, а на второ място е Малайзия.

До момента през тази година Великобритания е получила 22 молби да си прибере отпадъците от седем държави. Това са Малайзия, Индонезия, Виетнам, Румъния, Хърватия, Полша и Белгия.

Пайет обясни, че забраната на Китай от 2018 г. да внася пластмасови отпадъци е шокирала развитите страни, които разчитаха на азиатския гигант да взема материала, който не може да бъде рециклиран.

Великобритания, която заедно със САЩ са най-големите производители на пластмаса в света, изнася 2/3 от пластмасовите си отпадъци. През октомври Обединеното кралство изнесло общо 22,9 милиона килограма пластмасови отпадъци извън ЕС, от които 13,9 милиона килограма са отишли в Турция.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов за кмет на Омуртаг

Съдът касира избора на Ешреф Хасанов Ешрефов за кмет на Община Омуртаг. Решението на Административния съд в Търговище е...

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в събота вечер на "Валкюра" от...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с кола на службата край Аксаково,...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Вижте още