В Централноафриканската република (ЦАР) в напрегната атмосфера и на фона на оттеглянето на бунтовническата антиправителствена коалиция започна гласуването на президентските и парламентарни избори, съобщава южноафриканската радиостанция SABC, цитирана от ТАСС.
Опитите на опозицията, подкрепена от бунтовническата Коалиция на патриотите за промяна, да принуди властите да отложат изборите за по-късна дата, бяха неуспешни, коментира радиостанцията. На 26 декември Конституционният съд отхвърли съответния иск.
За президентския пост се кандидатират 17 кандидати. Сред тях е настоящият държавен глава Фостен Аркандж Туадера, считан за фаворит, който се стреми да бъде преизбран за втори мандат. Основният му съперник е опозиционният лидер и ръководител на партията „Съюз за обновяване на Централна Африка“ Анис-Жорж Дологеле. Той е подкрепен от бившия президент на ЦАР и ръководител на Коалиция на патриотите за промяна Франсоа Бозизе. Бозизе се опита да се регистрира като кандидат за президент, но Конституционният съд отхвърли документите му с мотива, че през март 2014 г. е издадена международна заповед за арест от властите на ЦАР за убийство, арест, отвличане и изтезания.
На летището в столицата Банги е пристигнала още военна техника от Русия включително бойни хеликоптери. През последните дни това е втората по-сериозна доставка – съвсем наскоро Москва изпрати подкрепление от още 300 войници, членове на “Вагнер” и инструктори в подкрепа на президента Туадера, информира De Re Military.
По инициатива на Бозизе, на 18 декември, антиправителствената Коалиция на патриотите за промяна се формира на базата на трите най-големи бунтовнически групи. Целта му беше да създаде пречки за преизбирането на Туадера и отлагането на изборите. За тази цел през последните дни бунтовническите групи се опитаха да превземат редица стратегически важни градове в страната и да започнат блокада на столицата на ЦАР, Бангуи.
Миротворците от Мултидисциплинарната интегрирана стабилизационна мисия на ООН в ЦАР (MINUSCA) и международните съюзници на ЦАР обаче не позволиха това. „Протестът на въоръжени групи до Бангуи за прекъсване на изборите не се състоя“, заяви говорител на MINUSCA. По този начин усилията на международната общност да помогне на органите на ЦАР при провеждането на избори спомогнаха за създаването на условия за гласуване на 1,8 милиона избиратели. Ако никой от кандидатите не спечели 50% от гласовете плюс един, тогава вторият тур на президентските избори ще се проведе на 14 февруари. Мандатът на президента на ЦАР е пет години.
По същото време в неделя в страната се провеждат избори за долната камара на парламента – Народното събрание. Тя има 140 депутати, които се избират в едномандатни избирателни райони по мажоритарната система. Мандатът на депутатите е пет години. Делегация от Африканския съюз пристигна в ЦАР, за да наблюдава изборите.