Денков и Тагарев все пак няма да ходят в САЩ

Най-четени

Loading

Премиерът Николай Денков и министърът на отбраната Тодор Тагарев няма да пътуват на обявеното по-рано посещение на част от правителството ни в САЩ, стана ясно от техни изявления. 

Снощи ротационният министър-председател обяви, че няма да ходи във Вашингтон, закъдето днес заминават трима министри – на финансите, на енергетиката и на икономиката. „Аз ще остана, за да довършим преговорите с аграрния сектор“, каза Денков. „Всеки министър има какво да обсъжда, като се върнат ще представят пред медиите какво са свършили и ще се отчетат пред Народното събрание“, отговори той на въпрос какъв е предметът на командировката на министрите в САЩ. Премиерът не пожела да влезе в конкретика за срещите на министрите, но даде пример със среща във вторник на енергийния министър с държавния секретар по енергетиката в САЩ.

В края на миналата седмица към Денков бяха отправени критики от ГЕРБ и ДПС за излишно харчене на държавни средства за ненужни командировки на министри в САЩ от 5 до 9 февруари.

Министърът на отбраната Тодор Тагарев също обяви, че няма да лети зад Океана, където беше само преди седмици. „Двустранните отношения във военната област между Република България и Съединените американски щати се развиват интензивно и са се превърнали в партньорство от стратегическо значение.

Основните направления, в които се развива двустранното отбранително сътрудничество са: модернизация и повишаване на оперативната съвместимост на българските въоръжени сили; военно образование и обучение; установяване на трайни военни контакти между различните структури на видовете въоръжени сили на двете страни. В резултат на засиленото партньорство и сътрудничество в областта на сигурността и отбраната на 28 април 2006 г. е подписано за 10-годишен период рамково „Споразумение между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО)“, с което се създават българо-американски съвместни съоръжения, на чиято територия се провеждат съвместните българо-американски и международни учения и тренировки. Отчитайки разпоредбата на чл. XXXIV, ал. 3 от ССОО през 2016 година действието на споразумението бе продължено. В рамките на установеното дългогодишно сътрудничество (повече от 17 години), по линия на ССОО ежегодно се провеждат съвместни учения и подготовка, с участието на сили и средства на САЩ и Р България, които допринасят за повишаване на оперативната съвместимост на българските Въоръжени сили. Включването на трети държави (страни-членки на НАТО и партньори) от региона в съвместната българо-американска подготовка допринася за повишаването на доверието и сигурността в региона, както и за подобряване на уменията за работа в международна среда при съвместното използване на полигони и съоръжения на територията на Република България. По време на Дните за демонстриране на способности се отправят покани за присъствие към високопоставени гости от изпълнителната, законодателната и местната власт. В допълнение, Многонационалната бойна група на НАТО, с рамкова държава Италия, създадена като част от мерките на Алианса за усилена бдителност в отговор на усложнената среда на сигурност в и около Украйна, също е разположена на учебен полигон „Ново село“, който също е съвместно българо-американско съоръжение.

В резултат на засиления и задълбочен обмен, отношенията между двете държави, са издигнати на качествено ново ниво чрез установяването на Стратегически диалог България – САЩ. Началото е поставено по време на посещението на министър-председателя на Република България, г-н Бойко Борисов в САЩ на 25 ноември 2019 г. и срещата му с президента на САЩ Доналд Тръмп. В Съвместното изявление, изготвено от администрациите на двете държави, в сектор „Сигурност и отбрана“ е посочено, че България се ангажира да предприеме необходимите инвестиции за модернизация на българските въоръжени сили, в съответствие с решенията на Срещата на върха на НАТО в Уелс (2014 година). Също така двете страни ще търсят възможности за надграждане на сътрудничеството, основаващо се на ССОО, чрез съвместната подготовка на Пътна карта за развитие на двустранното отбранително сътрудничество в сферата на борбата с морските, кибер и хибридни заплахи в региона на Черно море. Отчитайки ситуацията в региона на Черно море, САЩ приветстват българското предложение за изграждане на Военноморски координационен център във Варна, в подкрепа на инициативата на НАТО за адаптирано предно присъствие. В резултат от постигнатите договорености на 17 декември 2019 г. в България е проведена среща между заместник помощник-държавен секретар Матю Бойс и заместник министър-председател и министър на външните работи Екатерина Захариева, в рамките на която е обсъдена подготовката на Първата сесия на Стратегическия диалог България – САЩ, която е проведена на 08 януари 2020 година, с домакин София.

По време на сесията „Сигурност и отбрана“ е откроено значението на подготовката на 10-годишна Пътна карта за последващото развитие на двустранните отношения в сферата на отбраната. В този контекст на 06 октомври 2020 година във Вашингтон, министрите на отбраната на двете държави подписват „Пътна карта за сътрудничество в отбраната между Р България и САЩ (2020-2030 г.). Документът цели да подкрепи отбранителното сътрудничество между двете страни, насочено към противодействие на морски, кибер и хибридни заплахи в региона на Черно море.

В периода 18-19 март 2022 г., секретарят по отбраната на САЩ, г-н Лойд Остин III е на посещение в България, като част от неговата обиколка в Европа (15-19.03.2022 г.), във връзка с провеждането на извънредно заседание на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, относно ситуацията в Украйна. То е изключително знаково за двустранните отношения в областта на отбраната между България и САЩ, предвид факта, че за последните 25 години това е първа визита в нашата страна на ниво секретар на отбраната. То също така е израз на ангажимента на САЩ към сигурността в Европа, който е многократно потвърден в контекста на руската инвазия в Украйна. По време на срещата между министрите на отбраната са засегнати въпроси, свързани със ситуацията в Украйна; укрепването на сигурността в региона, в контекста на предприетите мерки за усилване на възпиращия и отбранителен потенциал на Източния фланг на Алианса; сформираната от България Многонационална бойна група под оперативния контрол на Върховния главнокомандващ на НАТО в Европа; придобиването на нови способности и модернизация на българските Въоръжени сили. От българска страна е акцентирано върху затрудненията, пред които е изправена по отношение на поддържането на способностите, необходими за осигуряване на националния въздушен суверенитет, както и за изпълняване на мисията по охрана на въздушното пространство.

На 25 септември 2023 г. във Вашингтон е проведена Втората сесия на Стратегическия диалог България – САЩ, като българската делегация се ръководи от заместник министър-председателя и министър на външните работи, г-жа Мария Габриел. В делегацията, придружаваща г-жа Габриел за участие са включени: министърът на правосъдието, г-н Атанас Славов; министъра на иновациите и растежа, г-жа Милена Стойчева; министъра на енергетиката, г-н Румен Радев; заместник-министъра на отбраната, г-н Атанас Запрянов; заместник-министъра на вътрешните работи, г-жа Ивелина Дундакова; заместник-министъра на иновациите и растежа, г-н Георги Ангелов и други официални лица от българската администрация. В дневния ред на панел „Сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната“, където водещо е Министерството на отбраната са били разгледани следните въпроси: 1/ Сигурността в региона на Черно море; 2/ Отбранителната инфраструктура: Военна мобилност; Многонационална бойна група на НАТО, на територията на Р България; 3/ Кибер сигурност. По време на разговорите са обсъдени въпроси свързани с развитието на военната инфраструктура, превоз и транспортиране на персонал и военно имущество (военна мобилност) и Многонационалната бойната група на НАТО, разположена на българска територия. Също така са обсъдени и възможностите на българската отбранителна технологична и индустриална база за производство на боеприпаси-отговарящи на стандартите на Алианса. В хода на разговорите е разгледано и сътрудничеството в сферата на киберсигурността, както и противодействието на дезинформацията. В тази връзка е подписан „Меморандум за разбирателство между Съединените американски щати и Република България за противодействие на чуждестранното манипулиране на информация“.

В продължение на Стратегическия диалог България-САЩ в отбраната, в периода 09-12 януари 2024 г. бях на работно посещение във Вашингтон за провеждане на разговори на високо ниво между представителите на двете страни за задълбочаване на двустранното отбранително сътрудничество. В рамките на проведените разговори и дискусии е потвърден ангажимента на българската страна да продължи да развива и надгражда двустранното отбранително сътрудничество със САЩ, което за България е от стратегическо значение, съгласно 10-годишната Пътна карта, подписана на 06 октомври 2020 г. между министрите на отбраната на двете държави във Вашингтон.

Предвид гореизложеното е от изключителна важност да продължат усилията за надграждане и утвърждаване на установените отношения в сферата на отбраната, което предполага прилагането на различни платформи и/или формати. Отчитайки предстоящата ротация на правителството обаче в работния ми календар не е предвидено мое посещение в САЩ“, написа Тагарев във Фейсбук.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още