Прекрояването на бюджета и разпределянето на парите е задача, с която всяко семейство по различен начин се опитва да се справи през последната година, съобщи БНТ.
Всеки от нас може да изчисли своята лична инфлация чрез калкулатора на сайта на НСИ. В повечето случаи тази проста сметка сериозно се разминава с официалните данни, които показват, че в момента инфлацията у нас е 16%.
„Това се дължи на множество фактори, първият от които е, че сериозна част от разходите на домакинствата у нас са за храна. Това означава, че ние сме изключително чувствителни като домакинства, потребители на всяко едно повишение на цените. Така че обедняването е факт. То е персонално и много лично за всеки от нас!“, казва доц. д-р Иван Боянов от Стопанския факултет на ВТУ.
Сметките на икономистите показват, че в момента между 3500 и 4000 лева са необходими на едно четиричленно семейство, за да покрива разходите си през месеца, но дори и тогава се налага сериозна финансова дисциплина.
„Това, което ни отличава от съседните държави е, че при нас последните над 20 години, самото преструктуриране на земеделието доведе то там, че нямаме продоволственост. Разходите за хранителни продукти съставляват 30% от общите разходи. Другото, което също е показателно, е можем ли да си позволим да отидем на почивка – дали веднъж или два пъти в годината. Другото, съответно, всички знаем автомобилният парк в България, който е най-възрастният в целия ЕС, но това не е защото искаме да караме стари коли, а просто защото не можем да си ги позволим. Ето ви още един критерий, по който за пореден път се доказва, че сме най-бедните в най-богатия клуб в света. Което не е чак толкова лошо, защото зависи какво сравнение правим. Да, ние сме най-бедните в ЕС, но сме много по-богати от други държави по света, които трябва да преживяват с от 2 до 5 долара на ден“, напомня доц. д-р Иван Боянов.