Липсва 1/3 от асфалта на Северната скоростна тангента на София. Има ли изненадани?!

Най-четени

Loading

Една трета от асфалта липсва на Северната скоростна тангента, обяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков. Той, заедно с председателя на Управителния съвет на агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) Венцислав Ангелов, направиха проверка на обекта и взеха две проби от настилката.

При първоначалния оглед на едната ядка арх. Шишков заяви, че една трета от заложения по проект асфалт, който трябва да е 20 сантиметра, липсва в основния асфалт, предаде БТА.

„Това, което виждате в момента, е 14 сантиметра, липсва част от пътя“, допълни Шишков. Той показа пред медиите т.нар. ядка.

Този път най-вероятно има изключителни проблеми и с основата, каза арх. Шишков.

Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) инж. Венцислав Ангелов уточни, че ще се направят допълнителни сондажи на участъка, за да се види какво е моментното състояние на основата на пътя в насипната част. По думите му пътят не е опасен, но има по-кратък експлоатационен период на участъка.

Проба е взета и от едно от мостовите съоръжения в района на пътния участък, като ще се изследва и здравината на стоманената му конструкция.

По думите на строителния министър този участък от Северната скоростна тангента ще има нужда от основен ремонт и то в много по-ранен етап, който ще е за сметка на държавата. Тангентата е извън гаранция, но мостовото съоръжение все още има такава.

Анализите на взетите във вторник проби ще бъдат направени от Научноизследователския строителен институт и от Института за пътища и мостове към агенция „Пътна инфраструктура“. Очаква се резултатите да са готови до две седмици.

Регионалният министър обясни, че участъкът е избран за проверка заради множеството кръпки по него.

Строителството на 17-те километра на Северната скоростна тангента струва 220 млн. лв. Финансирането беше осигурено по оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г., припомни шефът на АПИ Венцислав Ангелов.

На 30 декември 2015 г. тогавашният премиер Бойко Борисов преряза лентата на 13 километра от тангентата, а на 28 април 2016 г. цялата магистрална отсечка беше пусната в експлоатация.

Изпълнител на обекта е консорциум „ХПВС-ССТ„, в който участват „Водстрой 98“, „Хидрострой“ АД, „Пътни строежи Велико Търново“ АД, „Пътинженерингстрой“ АД и „Пътстрой Бургас“, фирми зад които стои бившият шеф на АПИ Велико Желев. Стойността на договора за проектиране и строителство е 180 млн. лв. с ДДС.

Строителният надзор е осъществен от обединение „СЖС Технос – СЖС България“, в което са „СЖС България“ ЕООД и „СЖС Технос С.А.“, Испания. Техният договор е за 882 000 лв. с ДДС.

Преди проверката, пред БНТ Шишков каза, че проблемите в строителството са свързани с период от 8 – 10 г. назад във времето. По това време страната се управляваше от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Този период е строителна бутафория“, заяви арх. Шишков. По думите му липсват сантиметри асфалт по пътищата и по тази причина проверките се правят съвместно с МВР.

„Резултатите от тях вече започват да не ни изненадват. За съжаление, на всяка проверка липсват слоеве асфалт“, коментира той.

По думите му „шампион“ е отсечката на магистрала „Хемус“ от София до Яна, където при заложен по проект 28 см асфалт, от извадените две проби са установени само 18 см и 21 см настилка. Липсват около 25-30% от асфалта там, каза арх. Шишков.

На магистрала „Марица“, на лот от 30 км, построен от италиански строител, при необходим пласт от 30 см асфалт по проект, е установена настилка с дебелина между 23 – 24 см, посочи Иван Шишков. Пак има липса от 6 – 7 см, което прави около 20%.

На магистрала „Хемус“, освен липсващия асфалт, има и други проблеми, твърде много шлака например, което поставя въпроса откъде е докарана – Кремиковци е наблизо, посочи министърът.

Първата проверка на строителство е била на магистрала „Тракия“, където е установено, че частта Нова Загора – Ямбол е в най-лошо състояние. В момента за там се подготвя проектна документация и документи за тръжна документация за основен ремонт.

Частта между Чирпан – Стара Загора, където е правен ремонт преди 3 години, е бил направен основен ремонт, но под формата на текущ, което е незаконно строителство, каза арх. Шишков.

Тази година, ако няма обжалвания по възлагания и процедурите за основен ремонт, най-вероятно ще започне ремонт в тези участъци, каза Шишков.

Той припомни и резултатите от проверката на пътя Юндола – Лъки, която направи миналата седмица. Пътят е разширен с 1 – 1.5 метра без строителни книжа и скалата е разбита, което води до непрекъснато падане на скална маса на ремонтирания участък, каза арх. Шишков. По думите му това е станало в периода 2019 – 2020 г. от тогавашното ръководство на АПИ. „Има неукрепена скала и пътят се чисти по два пъти на ден от паднали камъни. Както вече казах, не извършваме снегопочистване, а каменнопочистване, коментира министърът.

Миналата седмица е проверен и ремонтът на пътя Самоков – Ихтиман, като направеното не отговаря на никакви норми, каза арх. Шишков. Той напомни, че за тази дейност е платено по решение на Народното събрание, когато се платиха 50% от дължимите суми по всички ремонти на пътища без анализ на това кои са основни и кои са текущи. Специално за този път са платени 3.5 млн. лева от предишния редовен кабинет, каза Шишков.

До момента няма официален коментар от фирмите строили магистралите и пътищата с „липсващия асфалт“ по думите на регионалния министър. Реакция няма и от Кмарата на строителите в България, чието ръководство ще има среща в сряда с арх.Шишков.

Днес той посочи, че цялата преписка във връзка с такъв мащаб на незаконно строителство – за над 1 млрд. лв., е в МВР. „Работихме с тях и всички тези проблеми няма да ги оставя в чекмеджето“, допълни той.

„За 31 от тези пътища, за които са направени основни ремонти под формата на текущи, е имало готови проекти за основен ремонт. Имало е пълната възможност да бъдат издадени строителни книжа, да има надзор, да има строител за основен ремонти и въвеждане в експлоатация. Но това не се е случило. Защо – не мога да знам. Най-вероятно други хора ще отговарят на друго място. А резултатът от това е строителната бутафория, за която говорим“, коментира арх.Шишков.

До месец и половина ще започне строителството на последния лот на магистрала „Европа“ и пак в този период ще бъде пуснат в експлоатация 7 км от скоростния път от Ботевград – Мездра, съобщи регионалният министър. По думите му в напреднала фаза и пред пускане е обхода на Новачене.

До седмица-две ще започне и реалното укрепване на свлачището на магистрала „Струма“ след Благоевград, обеща арх. Шишков.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Путин във всеки един момент може да заповяда ядрен удар

Различното в ядрената доктрина на Кремъл е, че ако приемем буквално текстовете й, ние буквално в момента сме във...

Вижте още