Критици на папата: В Църквата има гражданска война

Най-четени

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Номинации, реформи, дипломация: след смъртта на Бенедикт Шестнадесети критиките във Ватикана срещу управлението на папа Франциск се засилиха. Те са индикация за климат на „гражданска война“ в Църква, обхваната от размисли за бъдещето си, пише в материал за „Франс прес“ Клеман Мерки.

Броени дни след кончината на Бенедикт на 31 декември личният секретар на папата Георг Генсвайн разкритикува Франциск, като заяви, че той е „разбил сърцето“ на покойния папа, като е ограничил литургиите на латински език.

Критиките на Генсвайн не са нови и са в съзвучие с критиките срещу „метода Франциск“, отправени от консервативното крило на Курията („правителството“ на Светия престол), чиито членове обвиняват Франциск в твърде свободна интерпретация на доктрината и в авторитаризъм.

В средата на миналия месец, когато почина породилият полемика австралийски кардинал Джордж Пел, италиански журналист разкри, че кардиналът е автор на анонимна бележка, която съдържа директни нападки срещу Франциск.

 

 

В бележката Пел, бивш близък съветник на Франциск, който допринесе за въвеждането на ред във финансите на Ватикана, окачествява управлението на сегашния папа като „катастрофа в много отношения“ и критикува „сериозните провали“ на дипломацията му, засегната негативно от войната в Украйна.

Критиките обаче достигнаха върха си с публикуването в края на миналия месец на книга на германския кардинал Герхард Мюлер, бивш префект на влиятелната Конгрегация за доктрината на вярата.

В книгата си теологът остро критикува управлението и стила на аржентинския йезуит, като твърди, че той се намира под влиянието на една „клика“ около него. Освен това в труда си Мюлер изразява безпокойство от „доктриналната обърканост“ на Франциск.

 

„Неспирна ескалация“

В кулоарите на Ватикана книгата на Мюлер предизвиква недоволство.

„Когато приемате да станете кардинал, се ангажирате да подкрепяте папата. Критиките се правят в частен режим, а не публично“, изразява негодуванието и разочарованието си високопоставен представител на ватиканския Държавен секретариат.

Според италианския изследовател на Ватикана Марко Полити тази книга „е нова стъпка в неспирната ескалация от страна на противниците на папата“.

„В Църквата има гражданска война, която ще продължи до последния ден от управлението на папата“, обяснява Полити пред Франс прес.

В интервю, което даде в самолета на връщане от Южен Судан, Франциск заяви, че съжалява, че смъртта на Бенедикт Шестнадесети е била използвана от „неетични хора, които действат в интерес на отделни групи, а не на Църквата“.

Вътрешните търкания се засилват на фона на „Синода за синодалността“.

С тази огромна световна дискусия за бъдещето на Църквата папата цели да децентрализира църковното управление, но се сблъсква с възраженията както на реформаторите, така и консерваторите. Първата фаза на заключителното събрание на форума ще се състои през октомври в Рим.

„Мини събор“

Миналата седмица делегации от около 40 страни се събраха в Прага, за да обсъдят актуални теми (ролята на жените, борбата срещу педофилията, повторното сключване на брак от разведени, бракове на свещеници, ЛГБТ хората…).

„С този мини събор, ще видим каква е тежестта на различните течения вътре в Църквата“, казва Полити.

Според него критиките по отношение на папата „вече са послужили за създаването на мисловно течение, което е в състояние да повлияе на следващия конклав“ и на следващия понтификат.

Въпреки това мнозина наблюдатели твърдят, че понастоящем няма индикации тези критики да доведат до предсрочно оттегляне на папата, който изглежда „държи кормилото“ по-здраво отвсякога, доколкото му позволява здравето.

Папата, който е на 86 години и който винаги е казвал, че е възможно да се оттегли предсрочно, се придвижва с помощта на инвалидна количка заради болки в коляното, но продължава да е популярен, за което свидетелстват кадрите от африканската му обиколка, по време на която той бе приветстван от множество хора.

„Здравето ми не е същото като в началото на понтификата ми. Коляното ме боли, но бавно вървя, ще видим…“, каза той вчера и добави с ирония: „Черен гологан не се губи“.

БТА 

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Гордана Силяновска-Давкова на премиера на Софийска опера в Скопие: Културната дипломация е по-силна от традиционната

Новата президентка на РС Македония Гордана Силяновска-Давкова бе сред специалните гости на премиерата на Софийската опера и балет в...

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с кола на службата край Аксаково,...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

Вижте още