Гимназисти пред дилема: Висше образование в чужбина – заслужава ли си?

Най-четени

Loading

Все повече млади хора в днешно време си задават въпроса „Заслужава ли си да замина в чужбина, за да продължа образованието си?“ Едва ли има правилен отговор на този въпрос. Разбира се, мисълта за откъсване от познатото може да е изключително натоварваща, а дори и непоносима за някои хора.

 

Истина е, че обучението в чужбина е предизвикателство във всеки един аспект. Но в крайна сметка всеки има своето отредено място на земята, на което да се чувства най-пълноценен и щастлив. А ако вие сте от тези, които смятат, че това място е извън България, сме подготвили няколко позитивни страни на образованието в чужбина, които могат да ви дадат стимул да направите смелата крачка към непознатото.

 

 

Заминаването в чужда и непозната страна най-напред дава възможност на смелия студент да се потопи в една напълно нова култура, език и начин на живот. Наблюдавайки ежедневието, навиците и традициите на чужд народ, човек може да преоткрие себе си по начин, по който никога не е очаквал. По този начин той има възможност да разшити границите на съзнанието си и да обогати своето личностно развитие. Започването на „нов живот“ в друга страна разширява хоризонтите и засилва независимостта. 

Академично погледнато, образованието в чужбина може да осигури на един студент достъп до университети, програми, курсове и преподаватели от световна класа. Заминаването извън родната страна може да открие нови възможности в специализация на специалности, които не се предлагат на мястото, от което идва. Също така международното образование често добавя тежест в автобиографията на вече завършилия студент, а и е възможно да му даде предимство в бъдещо търсене на работна позиция.

 

 

Решението за заминаване в чужбина може да отдалечи човек от комфортната му зона. Това предполага развитие на умения за адаптивност, комуникация и дисциплина. Далеч от дома, човек се учи да е гъвкав и да се „нагажда“ по условията, в които му се налага да живее. Такова изпитание калява духа и учи на дисциплина и търпение. Всички тези качества биха били изключително ценни рано или късно в живота на всеки.

Ученето зад граници дава не само добро академично развитие, но и личностно такова. След като замине, човек се разделя не само с дома си, но и с всички, които познава и които са били в живота му дълги години – родители, роднини и приятели. Озовавайки се на ново място с нови хора, на човек се налага да развие своята комуникативност и да създава и подържа социалния си живот. Животът зад граници е шанс за намиране на нови приятели и различни международни връзки.

 

Източник: „ТРУД“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

ДБ скочи срещу ПП: Алчността и некадърността на „Промяната“ разрушават коалицията

Коалицията между "Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, която бе представяна като обединение на реформаторските сили, вече е в руини....

Вижте още