България е надплатила 1 милиард лева за газ след разпадането на сделката с „Газпром“ – ще се стигне ли до арбитраж

Най-четени

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Ще се стигне ли до арбитраж между „Газпром“ и България?

 

Логично е, след като има спорен договор, който е прекратен, да се стигне до арбитраж, а какво ще стане на него – могат да кажат само съдиите. Промяната на договора доведе до това, че през последните месеци от прекратяването България е надплатила 1 милиарда лева за газ. Ако беше изпълняван, това нямаше как да се случи. Това заяви в ефира на предаването „Денят ON AIR“ енергийният експерт Явор Куюмджиев.

Според експерта по ядрена безопасност проф. Георги Касчиев, в подобни случаи трябва да се запази мълчание.

 

 

Двамата събеседници коментираха и сагата с компанията „Джемкорп“.

Идеята в Плана за възстановяване и устойчивост да бъде включен 1 гигават слънчеви мощности, огромно количество батерии и завод за тяхното производство ми намирисва на лобизъм. Не искам да казвам корупция. Това да се унищожат мините е безумие в сегашната реалност„, подчерта Куюмджиев.

Проф. Касчиев също е на мнение, че идеята да се сключи меморандум с компания, която е финансов посредник, има офшорни дружества, чийто партньор е американска компания с борд, съставен от пенсионирани генерали и адмирали, е странна.

Меморандумът е подписан без всякакво съгласуване с Министерството на енергетиката. За всичко беше пълна изненада. Не е изключено до скоро във ведомството да не са имали никаква информация за това как в преговаряно„, поясни експертът по ядрена безопасност.

В студиото на Bulgaria ON AIR Куюмджиев припомни, че предходният кабинет не е поел ангажимент да бъдат затворени „Мариците“, но е поел такъв за намаляването на въглеродните емисии с 40% спрямо нивото през 2019 г.

Това означава, че към днешна дата трябва да си намалим производството на електроенергия от въглищните централи с 60%, което означава намаляване на работата на мините и увеличаване на цената на въглищата. Освен това, ще се намали възможността да изнасяме„, констатира той.

Куюмджиев обобщи, че ако ТЕЦ-овете бъдат спрени, всички страни около нас „ще угаснат„, тъй като в момента „България е стожер на енергетиката в цяла Източна Европа„.

Опората на нашата енергийна сигурност са въглищните ТЕЦ-ове, докато ядрената ни енергетика е силно уязвима„, заключи проф. Касчиев.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Вижте още