Остри критики към предложената актуализация на бюджета отправиха от БСК. В предложените промени липсват адекватни мерки, които да решават основния икономически проблем – нарастващата инфлация, гласи официално становище на работодателската организация. Социалната подкрепа е важна, но сама по себе си не решава този проблем.
Липсват мерки, които да доведат до намаление на излишното количество пари в обръщение, както и не откриваме мерки, които да водят до съществено нарастване на БВП с цел балансиране с достигнатото увеличение на паричната маса, посочват от БСК.
БСК поддържа становището, че политиката на непрекъснато повишаване на доходите в настоящата икономическа ситуация създава риск от спирала „увеличаване на доходи-цени“. За да се подкрепи покупателната способност на населението, е необходима политика за стимулиране на инвестициите и увеличаване на конкурентоспособността на компаниите.
Същевременно почти липсват реални мерки, които да доведат до икономически растеж, заявяват от БСК.
Обещанието за реформи (предвидени и в Коалиционното споразумение), които да бъдат предложени чрез актуализация на държавния бюджет, остава нереализирано. „Разбираме извънредната геополитическа ситуация, предизвикана от военния конфликт в Украйна, която коренно измени политическия и обществен фокус. Това не означава, че националният ни дневен ред не е актуален. България повече от всякога се нуждае от амбициозна икономическа програма, която да насърчи инвестициите, да създаде среда на доверие (доколкото това е възможно в настоящата ситуация) и хоризонт за предприемачите“, посочват от БСК.
Цената на петрола тип Брент отново е подценена. В мотивите към бюджета е заложена цена от 100 долара за барел, а фючърсите на международните борси показват, че до края на годината тя няма да падне под 110 долара, заявяват от БСК. Подобна слабост отчетохме и при прогнозиране на цената на петрола и при обсъждането на действащия закон за бюджета, за което БСК предупреди в изразено становище и даде точна прогноза за реалната цена, пише в официалната позиция.
Прогнозирания с актуализацията на бюджета ръст на заплатите с 9,2% е нереалистичен, заявяват от БСК. Същото увеличение беше предвидено при растеж на БВП от 4,2% за 2021 г., а за настоящата година последната прогноза на Министерството на финансите е за ръст на БВП от само 2,9%.
Източник: „ТРУД“