Момчил Дойчев, политолог: Идеята за референдум за еврото разчита на масовото невежество

Най-четени

Кунчев каза ще обявят ли извънредна епидемична обстановка заради коклюш

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо,  съобщи главният...

Надежда Йорданова: НС е във ваканция, но винаги може да се върне на работа

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не...

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време...

Проруската пропаганда, в която сега се включват и призиви срещу влизането в еврозоната, не среща достатъчен отпор от евроатлантическите партии в България, които изглежда не преценят опасностите от това за независимостта на страната. „Про-Путинските националисти“ действат срещу българския национален интерес, а прокуратурата и службите за сигурност не проверяват дали имат връзки с Кремъл, сякаш България е не само енергийно, а политически и корупционно пленена държава. Това каза доц. Момчил Дойчев, политолог и съпредседател на Атлантическия съвет пред bloombergtv.bg.

„Активно се създават политически проекти, които откровено искат да ни извадят от евроатлантическия и цивилизован свят и да ни вкарат обратно в Азия… Изборът не е между еврозоната и самостоятелния лев, а между еврозоната и рублозоната.“

Идеята за референдум за влизането на България в еврозоната разчита на „масовото невежество“ на населението по политически и икономически въпроси и е насочена към хората, които гласуват без да знаят, че гласуват против собствените си интереси, коментира Дойчев.

Много е опасно и защото евроатлантическите партии нямат елементарна представа за опасността. Може би си дават сметка, но не виждам по какъв начин реалните им политики съдействат за това да се създаде – след следващи евентуални избори – едно наистина евроатлантическо управление, при положение че те воюват помежду си и няма допирни точки, по които да обединят и вдъхновят хората за това, че всъщност е заплашено самото съществуване на България като свободна и независима държава, че срещу нас се води война, че най-голямата заплаха е Русия, а не еврото и Европа. Виждаме, че такава пропаганда непрекъснато тече по всякакви канали.“

Не мисля че може да се стигне до референдум, тъй като няма да се събере достатъчна подкрепа в парламента, каза Дойчев. Бизнесът си дава прекрасна сметка, че такъв резултат, какъвто очакват популистите, ще има сериозни негативни ефекти, добави той.

„БСП трябва да е луда да се върже на тази Копейкинска стратегия.“ В момента в световен мащаб се противопостявят две различни идеи как да се противодейства на Русия – традиционния реализъм, който настоява за някакъв вид победа над Кремъл, и по-либералния подход, който да даде възможност на Путин да сключи мир. Този конфликт се отразява и в забаването на решението на ЕС за шестия пакет от санкции и ембаргото на руския петрол, смята Дойчев.

„Тази [либерална] концепция не отчита, че войната вече е започнала и не е само срещу Украйна, а срещу целия цивилизован свят, свободата и демокрацията… Русия не иска преговори, а пълна капитулация на нападнатата страна и иска да възстанови своята сфера на влияние.“

Хибридната война, която Путин започна през 2008 г. с военни действия срещу Грузия, а след това и срещу Украйна, се е разширила до ЕС и САЩ, тъй като се бори срещу евроатлантическите цености, каза Дойчев. Режимът на Путин става неототалитарен от нов тип, смес от болшевизъм, сталинизъм и фашизъм.

Чрез противопоставянето на ултралиберали с ултраконсерватори с помощта на национализма и старите имперски амбиции, Путин работи за политическото разделение на Европа и САЩ – както пролича при Брекзит, каталунския референдум в Испания, президентските избори в САЩ.

Санкциите ще имат много силно влияние върху икономиката на Руската федерация в дългосрочен план, но в краткосрочен план оказват по-пряк ефект върху интересите на страни от ЕС като България, които са силно зависими политически и икономически от Русия, коментира Дойчев.

„Ясно е, че „Нефтохим“ на „Лукойл“ работи с петрол от всякъде. Това може да бъде преодоляно. Въпросът е за тези политически връзки, които съществуваха по време на целия преход към пазарна икономика, които ни дърпат назад към руската сфера на влияние. Те са на първо място корупционни – погледнете начина, по който става търговията с „Лукойл“ чрез Litasco, така че този евтин в момента руски петрол се купува много по-скъпо.“

Основните пропагандни тези на Русия се разпространявят в България без никаква реакция от партиите и органите по сигурност.

„Това са представи, които разчитат на един внедрен суеверен манталитет по отношение на Русия на простолюдието в България, което за съжаление поради лошото образование се увеличава… Тези хора не могат да мислят и на това се разчита като им се внедряват в главите удобни митологеми, чрез които се манипулира съзнанието им и те стават привърженици на партии, които действат против техните собствени икономически интереси.“

 

01

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кунчев каза ще обявят ли извънредна епидемична обстановка заради коклюш

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо,  съобщи главният...

Надежда Йорданова: НС е във ваканция, но винаги може да се върне на работа

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации...

Ангел Кунчев: При епидемията от коклюш мерките няма да са толкова строги

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време на COVID пандемията, каза в...

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е твърде важна работа, за да...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс прес. Рей направи това си изявление...

Вижте още