Защо защитата след преболедуване на ковид е ограничена

Най-четени

Фалшифицирали ли са документи Лена Бориславова и Кирил Петков?

"Не съм била търсена от органите на реда. По никакъв начин не се притеснявам от проверка, свързана с това общо...

ЦИК каза колко партии и коалиции ще се явят на изборите на 9 юни

Надявам се в началото на следващите дни да имаме избран изпълнител за машините за изборите за НС и ЕП...

Цветница е! Честит празник!

Цветница се отбелязва в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя),...

Както най-вероятно знаете, който вече е прекарал инфекция с коронавирус е защитен първо време от повторно заразяване, тъй като имунната система е образувала съответни антитела.

След известно време обаче тези антитела се губят. Разбира се това не означава, че оздравелият не разполага с никаква защита. Независимо от изчерпания ефект на антителата, организмът е защитен с помощта на т.нар. Т-клетки, в които се съхранява паметта за прекараната инфекция.

Ново изследване на германския Център по невродегенеративни заболявания показва, че всеки пети оздравял само след половин година вече не разполага с антитела срещу болестта, пише Дойче веле.

Между април и юни 2020 в региона на Бон са били изследвани 5100 души за наличие на антитела срещу коронавирус. При 22-ма от изследваните са били установени „неутрализиращи“, т.е. особено активни антитела, които са способни да предотвратят проникването на коронавируса в организма. Преобладаващата част от въпросните хора обаче са имали само леки или дори никакви симптоми, много от тях дори не са предполагали, че са прекарали Ковид.

Наличието на такива антитела показва по-ранен контакт с новия коронавирус. Това е било доказано по безспорен начин с помощта на специфичен тест, на който реагира само новият коронавирус, но не и останалите сходни вируси от същата група, които са добре известни от години и които предизвикват само сезонни инфекциозни заболявания.

През септември 2020 година, т.е. 120 дни след първото взимане на кръвна проба, всички положително тествани за коронавирус са били изследвани отново. У повечето от тях концентрацията на неутрализиращи антитела е била вече значително по-ниска. Този факт показва, че имунитетът след една лека или асимптоматична инфекция с коронавирус е краткотраен.

Все пак, наличието на антитела не е решаващият фактор за имунната реакция на организма, казва д-р Ахмад Азис – един от авторите на актуалната студия. Той добавя: „Антителата явно намаляват относително бързо, но имунната система разполага с достатъчно други инструменти, за да се противопостави на патогенните организми“.

Антителата са несъмнено важни, но те са само елемент от един значително по-голям арсенал от защитни средства. Други студии показват например значението на един друг компонент, какъвто са клетъчните имунни реакции. Те продължават да играят роля, независимо от намаляващата концентрация на антителата. Известно е например, че независимо от липсата на антитела, някои хора остават защитени от болестта благодарение на т.нар. Т-клетки.

Наличието на тези клетки може би обяснява защо близо една пета от хората, които са заразени с коронавирус, не развиват изобщо никакви или само леки симптоми на Ковид. И защо ваксините постигат твърде висока степен на защита дори само след първата доза. Може би предишна инфекция с други видове коронавируси създават в организма имунна „памет“ и известна защита, включително и срещу новия патоген.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Фалшифицирали ли са документи Лена Бориславова и Кирил Петков?

"Не съм била търсена от органите на реда. По никакъв начин не се притеснявам от проверка, свързана с това общо...

ЦИК каза колко партии и коалиции ще се явят на изборите на 9 юни

Надявам се в началото на следващите дни да имаме избран изпълнител за машините за изборите за НС и ЕП на 9 юни. Единственият участник...

Цветница е! Честит празник!

Цветница се отбелязва в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви)...

Д-р Аспарух Илиев съветва: Който кашля повече от седмица, да се изследва за коклюш

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична...

Днес празнуваме Лазаровден!

В миналото на днешния празник момците от селото са искали ръката на своята избраница   Днешния ден християните посвещават на Лазар, когото Исус възкресява. Лазаровден се празнува...

Вижте още