Заплетен правен казус: 14 министри са и народни представители

Най-четени

Loading

Първото заседание на парламента ще трябва най-вероятно да се справи и с първия си казус – по-голямата част от членовете на настоящия кабинет са избрани и за народни представители. По закон обаче те не могат да са на двете длъжности. Подобен казус не е имало от 2009 г. поради простата причина – от тогава досега никое правителство не беше изкарвало цял мандат, а властта беше предавана от служебен кабинет на редовен.

14 от настоящите министри са депутати в 45-ия парламент. Така се появява казусът дали те могат да останат на постовете си в министерствата или трябва да седнат на банките в парламента.

„Ако тези, които са министри, се появят в залата и гласуват по определени решения на Народното събрание или закони, това създава възможност тези актове на Народното събрание впоследствие да бъдат атакувани в Конституционния съд”, обясни Атанас Атанасов, съпредседател на „Демократична България”.

Конституцията ясно посочва в член 68-и – там е записано, че народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба. В случай, че е някой е избран за министър, мястото му в парламента  се заема от следващия в листата от кандидат-депутати. А член 111, алинея 3 задължава настоящите министри да изпълняват функциите си до избирането на нов Министерски съвет.

Бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров предлага следното тълкуване закона: „Макар и излезли в оставка, те трябва да продължат да си изпълняват функциите, докато новоизбраното Народно събрание не излъчи техни приемници, тоест нов кабинет”.  Така реално министрите не могат да изоставят ведомствата си за сметка на парламента.

Отново според Конституция настоящия кабинет трябва да подаде оставка на първото заседание на парламента. Членовете му обаче остават на постовете си.

Преподавателят по Конституционно право Симона Велева вижда нещата по следния начин: „Не е проблем това, че правителството подава оставка пред новоизбрания парламент, това е процедура, предвидена в Конституцията. Но също така Конституцията предвижда, че същото това правителство продължава да изпълнява функциите си до избирането на ново правителство, защото държавата не трябва да остава без управление. Кормилото трябва да бъде управлявано от някого”,

Според ГЕРБ проблем няма. След клетвата министрите, избрани за депутати, ще подадат заявления, че няма да останат народни представители. Така на техните места ще влязат следващите в листите. По закон местата им се пазят и при формиране на ново правителство, те могат да се върнат обратно в Народното събрание.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Нидал Алгафари: Колкото и да говорят срещу Пеевски, той е евроатлантик, запази достойнството си

Делян Пеевски, колкото и да говорят срещу него, е евроатлантик. Запази си тази позиция. Да, отнесе много шамари. Това...

Вижте още