Най-много са се увеличили заемите за покупка на жилища в периода на кризата. За година те са нарастнали с 1,24 млрд. лв., или с 11,3%, като в края на февруари достигат 12,172 млрд. лв., обявиха от БНБ.
В същото време потребителските заеми се увеличават само с 4,8%, или с 552 млн. лв, а общата им сума е малко над 12 млрд. лв.
При бизнеса ръстът на заемите е още по-малък – само с 2,6% в рамките на година. Отпуснатите на фирмите кредити са се увеличили с 908 млн. лв. и вече са на обща стойност малко над 35,8 млрд. лв.
В условията на криза и временно затваряне на бизнеси заради пандемията повечето фирми се стремят да ограничат задълженията си и отлагат инвестициите за по-добри времена. Това се вижда и от данните на БНБ за февруари. Само в рамките на месеца фирмените кредити дори намаляват с 68 млн. лв.
Същевременно заемите за домакинствата нарастват със 194 млн. лв. за месец. Отпуснатото през февруари от банките финансиране за покупка на къщи и апартаменти е със 101 млн. лв повече. А ръстът на потребителските заеми е малко по-голям – със 110 млн. лв.
Общо за първите два месеца на годината ръстът на потребителските заеми също има превес над ипотечните. Явно на много хора им е омръзнало заради пандемията да отлагат ремонти и други планирани разходи и са пристъпили към взимане на банков кредит. Други пък взимат потребителски заеми, за да закърпят семейния бюджет в условията на криза и намалени доходи.
Но докато при потребителските заеми има колебания и периоди на по-активно търсене от страна на домакинствата, интересът към жилищните кредити остава стабилен в кризата.
Що се отнася до депозитите – за година хората и фирмите са спестили рекордните 10,152 млрд. лв. Така общият размер на депозитите доближава 95 млрд. лв. За година домакинствата са спестили 6,3 млрд. лв. А само през февруари депозитите на граждани в банките са нараснали с 848 млн. лв.