Кой колко ще получи от помощите за справяне с COVID кризата на ЕС?

Най-четени

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

Загуба на работни места, бизнеси на ръба на фалита, връщане на определени сфери от социалния ни живот десетилетия назад. Това оставя след себе си разрушителната сила на COVID-19 както в България, така и по целия свят.

Напълно нормално е мнозина да се притесняват не толкова за физическото си, колкото за финансовото си оцеляване.

През юли миналата година, след рекордно дълъг Европейски съвет, лидерите на страните-членки на ЕС се споразумяха за безпрецедентен пакет за справяне с COVID кризата. Стойността му е 750 млрд. евро, а името Next Generation EU.

Това е първият случай в история та ЕС, в който страните-членки взимат заем заедно и ще го изплащат заедно. Субсидиите или парите, отпуснати безвъзмездно, са близо 390 млрд. евро. Под формата на заеми ще бъдат разпределени до 360 млрд. евро. Според прогнозите на ЕК България ще получи 6,3 млрд. евро безвъзмездни средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Трябва обаче стратегията ѝ да бъде одобрена.

В момента всяка държава е на ход и предлага национален план за използване на средствата. Стратегиите трябва да се изпратят до ЕК най-късно до 30 април. За да се гарантира прозрачност, Европейският съвет и Европейският парламент също трябва да се запознаят с тях. Т.нар. „пестеливи“ страни в съюза настояваха за това да имат думата, ако преценят, че нечий национален план не отговаря на общите европейски цели.

Има и още една реална пречка пред влизането в сила на пакета за справяне с кризата – от януари тази година е в сила критерий за спазване на принципите на правовата държава. А този критерий далеч не се харесва на всички. Особено на Унгария и Полша.

Преди парите да стигнат до страните, има цяла поредица от политически и административни ходове. ЕК не може да започне да разпределя средствата, преди 27-те да са дали зелена светлина чрез националните си парламенти. Необходима е и зелена светлина от страна на Европейския съвет. Според източници от Брюксел, това е реализуемо най-рано през лятото на тази година.

След това, вместо последният критерий, в сила ще влезе представянето на икономиката на съответната държава между 2020 и 2023 г.

За да се надява на добра оценка на плана си за изразходване на средствата, всяка страна би трябвало да има предвид основните шест приоритетни области, които ще получат подкрепа от Механизма за възстановяване и устойчивост.

Тази седмица ново препятствие се изправи пред европейския бюджет за следващите 7 години, но и пред Пакета за възстановяване от COVID-19. В четвъртък Унгария и Полша предприеха юридически действия срещу механизма за спазване на принципите на правовата държава. От началото на годината, той е условие за получаване на пари от европейските фондове. Будапеща и Варшава оспорват и сега е твърде вероятно да се наложи решение на Европейския съд, преди процедурата да продължи своя ход

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Вижте още