ЕС дава на съд Великобритания за нарушения на споразумението за Брекзит

Най-четени

Разпети петък е най-скръбният ден за християните

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията,...

ДНК тест категорично показа, че Велико Минков е баща на бебето на Габриела

Велико Минков е баща на малкото дете на Габриела Славова - Пеева, обвинена в убийството на съпруга ѝ Пейо...

Писателка изригна срещу защитниците на рекламите на хазарт

Публикацията е от фейсбук страницата на писателката Мария Касимова-Моасе по повод актуалните новини, че депутатите забраниха рекламата на хазарт...

Брюксел смята, че Великобритания е нарушила споразумението за Брекзит, като едностранно отлага чувствителни митнически мерки за Северна Ирландия. Поради тази причина Европейската комисия ще започне две процедури срещу островната държава, съобщават европейски източници, цитирани от „Франс прес“.

Тази седмица Европейската комисия получи подкрепата за този ход от страните членки, които бяха информирани, че процедурите могат да бъдат стартирани „още през следващата седмица“, уточнил един от източниците.

Брюксел е ядосан от съобщението на Лондон за едностранно 6-месечно отлагане – до 1 октомври – на митническия контрол на стоките, пристигащи в Северна Ирландия от континентална Великобритания.

Заклеймявайки „нарушение“ на споразумението за Брекзит, ЕС беше обещал да реагира бързо на този ход, който Великобритания реши да предприеме само два месеца, след като Лондон официално напусна европейския единен пазар.

Според източници от ЕС комисията първо ще изпрати „официално уведомително писмо“ до Лондон за нарушаване на протокола от договора за развод от 2019 г., който се занимава с Ирландия.

Този протокол цели да запази мира на остров Ирландия, като предотврати връщането на границата между британската територия Северна Ирландия и членката на ЕС Ирландия.

Писмото е първата стъпка в „процедура за нарушение“, която може да завърши след продължителна процедура пред Съда на ЕС, който може да наложи глоби.

Очаква се Европейската комисия също така да започне да активира механизма за уреждане на спорове, включен в същото споразумение, с мотива, че Обединеното кралство не е спазило задълженията си по прилагането на договора, посочват същите източници.

Първоначално Брюксел ще поиска спорът да бъде разрешен в рамките на съвместната комисия, която отговаря за правилното прилагане на Споразумението за оттегляне, в противен случай може да поиска създаването на арбитражен панел, който да вземе решение по въпроса.

Правната битка идва преди търговския договор между ЕС и Обединеното кралство, договорен през декември след болезнени преговори, дори да бъде официално ратифициран от Европейския парламент.

Евродепутатите все още не са определили дата за ратификацията му, раздразнени от забавянето на Лондон с митническите проверки.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Разпети петък е най-скръбният ден за християните

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията,...

ДНК тест категорично показа, че Велико Минков е баща на бебето на Габриела

Велико Минков е баща на малкото дете на Габриела Славова - Пеева, обвинена в убийството на съпруга ѝ Пейо Пеев. Това показват резултатите от...

Писателка изригна срещу защитниците на рекламите на хазарт

Публикацията е от фейсбук страницата на писателката Мария Касимова-Моасе по повод актуалните новини, че депутатите забраниха рекламата на хазарт и различни организации и медии...

Вижте как туроператор ви скубе, без да подозирате

"БОНУС пакет МАКСИМАЛНА СИГУРНОСТ" в случай на смърт на пътуващия е включил туроператор в офертата си за организирано туристическо пътуване. Това съобщи в ефира...

Тихомир Безлов: Може и да не бъдат приети окончателно промените в Закона за хазарта

Рекламата на хазарт е забранена и в момента, но регулаторите пренебрегват това. Това каза пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията във...

Вижте още