Столтенберг: ЕС сам не може да защити гражданите си без НАТО

Най-четени

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч....

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори...

Вижте събитията, с които отбелязваме Деня на Европа днес

Редица инициативи ще се състоят в страната по повод днешния Ден на Европа. В България той се отбелязва съгласно...

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че Европейският съюз не може сам да защитава своите граждани без помощта на трансатлантическия съюз, съобщи АФП.

Някои лидери на ЕС настояват техният съюз да развие по-голяма „стратегическа автономия“, ход, който някои смятат за създаване на съперничество между Брюксел и Вашингтон.

Но Столтенберг, гостувайки в Колежа на Европа, каза, че страните членки на ЕС, които са членки на НАТО, осигуряват само една пета от общите разходи за отбрана на алианса, който защитават европейските брегове.

„Европейски съюз, който харчи повече за отбрана, инвестира в нови способности и намалява фрагментацията на отбранителната индустрия, е полезен не само за европейската сигурност“, каза той. „Това е добре и за трансатлантическата сигурност“, каза той, като се появи с директора на колежа, бившият ръководител на външната политика на ЕС Федерика Могерини.

„Но ЕС не може да защити сам Европа. Повече от 90 процента от гражданите на ЕС живеят в държава от НАТО. Но членовете на ЕС осигуряват само 20 процента от разходите за отбрана на НАТО.“

Столтенберг също така отбеляза, че докато 21 от членовете на Европейския съюз също са членове на НАТО, техните уязвими флангове често са защитени от съюзници извън ЕС, които имат по-големи разходи за отбрана.

„Тук не става въпрос само за пари. Става дума и за география“, каза той, като същевременно подчерта тясното сътрудничество между двете базирани в Брюксел институции.

„Исландия и Норвегия на север са врати към Арктика. Турция на юг граничи със Сирия и Ирак“, каза той. „А на запад САЩ, Канада и Великобритания свързват двете страни на Атлантическия океан.“

Европейската комисия, изпълнителната власт на блока, иска да поеме по-видима геополитическа роля, приемайки по-категорична външна политика и развитие на европейската отбранителна индустрия.

Някои лидери на ЕС, по-специално президентът на Франция Еманюел Макрон, отидоха по-далеч, поставяйки под въпрос дали стратегията на НАТО не е в „състояние на мозъчна смърт“ в света след Студената война.

Но други, включително Столтенберг, виждат възможност в избора за американски президент на Джо Байдън да подновят трансатлантическите връзки, които се разпаднаха при администрацията на Доналд Тръмп.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч....

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори и в бюлетината за избори...

Вижте събитията, с които отбелязваме Деня на Европа днес

Редица инициативи ще се състоят в страната по повод днешния Ден на Европа. В България той се отбелязва съгласно Постановление 54 на Министерския съвет...

AstraZeneca изтегля от световния пазар ваксината си срещу Covid-19

Ваксината на AstraZeneca срещу Covid-19 Vaxverzia ще бъде изтеглена от световния пазар. От вчера ваксината не е разрешена за употреба в Европейския съюз, след...

Какво спира България по пътя за еврозоната?

Дали догодина България ще стане 21-ия член на еврозоната? Страната е добре подготвена икономически, но не и политически и институционално, пише журналистката Зилке Ветах...

Вижте още