Работодателите не могат да изискват ваксинация

Най-четени

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Само препоръчителни са ваксините за коронавирус, което означава, че пациентът може да откаже да направи такава, заяви пред Bulgaria ON AIR адвокатът по медицинско право Мария Шаркова в отговор на въпроса дали работодателите имат право да поставят условия на своите служители да бъдат ваксинирани.

Шаркова посочи още, че служителите могат да обжалват в Инспекцията по труда подобен акт от страна на работодателя. Според нея по-правилният подход е работодателите да стимулират своите служители да се ваксинират, а не да ги принуждават.

Тя обясни, че до нея има такива оплаквания, че като условие за наемане на работа се изисква да бъде поставена ваксина или лицето да е преболедувало и да има антитела.

По нейни думи трябва да се преценява за какъв вид работа става дума. Ако търсите детегледачка за детето ви, което страда от хронично заболяване – съвсем логично е да търсите някого, който е ваксиниран или преболедувал, отбеляза тя. Експертът допълни, че подобни изисквания биха могли да се появят за наемане на медицински персонал в лечебни заведения и домове за стари хора, защото в този случай се увеличава рискът за пациентите или живущите в социалните домове, които са уязвими.

У нас обаче, за да се въведат подобни изисквания, трябвало да се промени законодателството, специално по отношение на медицинските изисквания за наемане на работа. Шаркова заяви, че към момента подобно изискване би могло да се счита за дискриминационно.

Относно ваксинационните паспорти и дали те ограничават правото ни на придвижване в Европа, юристът поясни, че това зависи от начина, по който ваксинационните паспорти ще бъдат въведени от ЕК. Като пример тя отеляза, че в момента за влизане в някои държави по света се изисква представяне на сертификат за имунизация срещу жълта треска, който е одобрен от СЗО.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Вижте още