В България имаме много тревожни данни. Първо, имаме деца, които отпадат от училищната система, и второ – много висока детска бедност. Почти всяко второ дете у нас живее в бедност, като само за миналата година 2948 деца са родени от непълнолетни майки“. Това заявиха д-р Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“ и д-р Наталия Михайлова, ръководител на изследователския екип по изследването на фондация „За нашите деца“, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Налице са редица социални проблеми, а в същото време искаме икономически прогрес“, коментира Иванка Шалапатова, добавяйки, че именно в разрешаването на тези проблеми е ролята на Фондация „За нашите деца“.
„Ние каним всички компании, които имат социално-отговорна политика наистина да ни подадат ръка, за да можем да инвестираме в цялостното развитие на децата – те са по-ценен капитал, отколкото пътната инфраструктура“, допълни тя.
Иванка Шалапатова цитира макроикономиста Джеймс Хекман, според когото ако се инвестира в качественото развитие на едно дете именно в първите седем години, възвръщаемостта на първоначалната инвестиция е между седем и десет пъти в дългосрочен аспект.
По думите на Наталия Михайлова политиките на България, свързани с ранното детство и като цяло детското благоволение, са в много начален дискусионен етап на развитие.
„Българските политики са свързани с осигуряване на достъчно достъпни услиги за децата и техните семейства, но се правят предимно на основа доспускания, а не въз основа на данни. Затова изследването на Фондация „За нашите деца“, което ще бъде представено официално тази седмица, предоставя количествени и качествени данни за актуалната ситуацията у нас“.
„Една от основните находки на нашето изследване е, че липсва цялостен модел за една от важните три сфери – образование, социална закрила и професионално развитие“, посочи Иванка Шалапатова.
„Основният ключов момент за професионалистите е да се разработи национална стратегия за ранно детско развитие, която към настоящия момент в България липсва. Образованието и последващото професионално обучение трябва да бъдат фокусирани по спецификите на ранното детство и да се създадат много по-добри условия за тези професионалисти“.
Международната конференция на Фондация „За нашите деца“ под надслов „България расте с децата си“, на която ще се обсъди развитието професионализма на работещите с деца, ще се проведе тази седмица на 25 и 26 февруари.