Превръща ли се руската Sputnik V във фаворит в борбата с COVID?

Най-четени

ЦИК каза колко партии и коалиции ще се явят на изборите на 9 юни

Надявам се в началото на следващите дни да имаме избран изпълнител за машините за изборите за НС и ЕП...

Цветница е! Честит празник!

Цветница се отбелязва в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя),...

Д-р Аспарух Илиев съветва: Който кашля повече от седмица, да се изследва за коклюш

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на...

Все повече страни по света се редят за доставки на Sputnik V, след като рецензирани резултати, публикувани в медицинското списание The Lancet тази седмица, показват, че руският медикамент предпазва от смъртоносния вирус, както и американските и европейските препарати, но също така е много по-ефективен от китайските й алтернативи

Изказването на президента Владимир Путин през август, че Русия е оторизирала първата в света ваксина срещу Covid-19 за употреба, преди дори да е завършила финалните изпитанията за безопасност, предизвика скептицизъм в световен мащаб. Сега обаче руският държавен глава може би ще пожъне дипломатически дивиденти, докато страната му се опитва да постигне най-големия си научен пробив от съветската епоха, пише в свой анализ Bloomberg

Най-малко 20 държави са одобрили за употреба Sputnik V, включително Унгария, член на Европейския съюз, докато ключови пазари като Бразилия и Индия са близо до финално регулаторно одобрение. Сега Русия се насочва към ценния пазар на ЕС, докато Брюксел продължава да се бори с програмата си за ваксинация на фона на недостига на доставки.

В глобалната битка срещу пандемията, която отне живота на 2,3 милиона души за малко повече от година, надпреварата за получаване на ваксини придоби геополитическо значение, тъй като правителствата се стремят да излязат от огромните социални и икономически задънени улици, причинени локдауни, които бяха наложени за ограничаване на разпространението на заразата. Това дава на Русия предимство като една от малкото страни, където учените успяха да създадат ефикасен лек.

Решението на руския държавен глава да назове Sputnik V на първия в света космически сателит, чието изстрелване през 1957 г. възнагради зашеметяващо Съветския съюз в космическата надпревара със САЩ, само подчертава мащаба на значението, което Москва придава на своето постижение. Резултатите от изпитанията във финалните фази, в които взеха участие 20 000 доброволци, рецензирани от The Lancet, показват, че ваксината има 91,6% ефективност.

„Това е преломен момент за нас“, каза в интервю Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на държавния Руски фонд за директни инвестиции, който материално подкрепи производството на Sputnik V и отговаря за международното й разпространение

Въпреки че е твърде рано да се измерят политическите дивиденти за Путин, Русия вече осребри голяма част от разработката на ваксината, повишавайки нейния имидж след години на международни критики заради намеса в изборите и заглушаване на политически опоненти както в страната, така и в чужбина. Държавната телевизия докладва редовно и подробно за сключени договори за доставки с други държави.

Успехът на Sputnik няма да промени враждебността към Путин от страна на западните правителства, въпреки че би могъл да засили геополитическото влияние на Русия в региони като Латинска Америка, според Оксана Антоненко, директор в Control Risks consultancy: „С тази ваксина Русия доказа, че е в състояние да произвежда нещо ново, което се търси по целия свят“.

Производствените ограничения са най-голямото предизвикателство пред всички фармацевтични производители, тъй като глобалното търсене далеч надхвърля предлагането. Русия, обещавайки безплатни ваксини за своите 146 милиона граждани, започна производство през миналата година и в момента ваксината се произвежда в страни, сред които Индия, Южна Корея и Бразилия.

Тази седмица приближен на турския президент Реджеп Тайип Ердоган подписа споразумение за производство на Sputnik V в Турция, въпреки че страната има сделки за закупуване на 50 милиона дози от китайска ваксина ConovaVac на Sinovac Biotech и 4,5 млн. дози от медикамента на Pfizer/BioNTech.

Въпреки успеха на Русия вътрешното търсене засега остава ниско поради обществения скептизицъм, насочен към властите. 68-годишният Путин подхрани съмненията през декември, когато заяви, че ще изчака да се ваксинира, докато медикаментът не бъде одобрен за лица на неговата възраст. Президентът на Руската федерация все още не съобщил дали се е ваксинирал, но други държави въобще не чакат да разберат. Ден след като обяви, че е сключил договор за доставка на Sputnik, мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор изказа на 25 януари „изключителни благодарности“ на Путин в отговор на обещанието да бъдат предоставени 24 милиона дози през следващите два месеца. Три дни по-късно президентът на Боливия Луис Арсе лично достави партидата на летището в Ла Пас.

Латинска Америка се оказва доходосен регион. Аржентина, която се бори да се снабди с ваксини, стартира своята програма за масови имунизации, след като получи повече от половин милион дози от Sputnik V през януари. Към нея се присъединиха Никарагуа, Парагвай и Венецуела. В Бразилия, най-голямата икономика в региона, решение, обявено на 3 февруари, за премахване на изискването за регулаторно одобрение за спешна употреба преди изпитания от трета фаза може да ускори разпространието

Гвинея стана първата африканска държава, която започна да ваксинира със Sputnik V през декември, като приближеният на Москва президент на страната Алфа Конде и няколко министри се подложиха на имунизация. Гвинея трябва да получи 1,6 милиона дози тази година и също така води преговори за китайски ваксини заедно с медикамента на AstraZeneca. Зимбабве, ЦАР и Кот д’Ивоар са сред другите потенциални клиенти на Русия.

За разлика от ваксината Pfizer/BioNTech Sputnik V може да се съхранява в хладилник, а не във фризер, което улеснява транспортирането и разпространението в по-бедните и традиционно горещи страни. Цената от 20 долара за двукратна доза също е сравително по-евтина от повечето западни алтернативи. Макар и по-скъпа от AstraZeneca, руският медикамент показва по-висока ефективност спрямо британската ваксина.

За някои държави като Иран, които получиха първата партида от обещаните 2 милиона дози тази седмица, Русия предлага по-привлекателна алтернатива от западните доставчици. Но Sputnik започва да се разпространява в страни като Обединените арабски емирства, които са традиционни партньори на САЩ.

Китай, чиито медикамент Sinovac на Biotech отчита едва 50% ефективност, запазва водеща роля в Азия. Само шепа азиатски държави са избрали Sputnik V, включително Филипините, които водят преговори за 25 милиона дози.

В това, което може да представлява най-големият потенциален пробив за Кремъл, Русия поиска европейските регулатори да разгледат искане за разрешение на Sputnik V, след като Германия обеща да помогне за ускоряване на процеса. Тъй като висши дипломати на ЕС все още се борят с бавното разпространение на ваксини, германският канцлер Ангела Меркел заяви във вторник, че руският медикамент все пак може да бъде използван за имунизиране на европейските граждани, стига да бъде одобрен от Европейската агенция по лекарствата.

Френският министър на промишлеността заяви, че е „агностик“ по отношение на одобряването на руската ваксина. „Всяка ваксина, която е готова и задоволява условията за безопасност и ефиктивност, е добре дошла в Европа“, заяви Агнес Пание-Рунахер по време на интервю за France Info TV в неделя. „Имаме интерес да притежаваме максимално различни ваксини и обеми.“, каза той.

И все пак ваксината изплаща дивиденти на Путин. Когато посети в петък Москва, за да се изправи срещу външния министър Сергей Лавров заради присъдата на Алексей Навални, първият дипломат на ЕС Жозеф Борел отдели време да поздрави Русия за развитието на Sputnik V. „Това е добра новина за цялото човечество“, заяви Борел, добавяйки, че светът вече има повече инструменти под ръка за справяне с пандемията.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

ЦИК каза колко партии и коалиции ще се явят на изборите на 9 юни

Надявам се в началото на следващите дни да имаме избран изпълнител за машините за изборите за НС и ЕП...

Цветница е! Честит празник!

Цветница се отбелязва в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или (в западните църкви)...

Д-р Аспарух Илиев съветва: Който кашля повече от седмица, да се изследва за коклюш

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична...

Днес празнуваме Лазаровден!

В миналото на днешния празник момците от селото са искали ръката на своята избраница   Днешния ден християните посвещават на Лазар, когото Исус възкресява. Лазаровден се празнува...

Кунчев каза ще обявят ли извънредна епидемична обстановка заради коклюш

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо,  съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел...

Вижте още