По-скъпи визи за българските и румънските работници след Брекзит

Най-четени

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

В опит да запълни празните работни места в селското стопанство след Брекзит, правителството на Великобритания ще увеличи броя на издаваните визи до 30 000 за сезонните работници в сектора.

Те обаче идват на висока цена за някои от гражданите на европейски държави, включително за тези от България, след като Обединеното кралство вече не е част от пазара за свободно движение на хора на Европейския съюз (ЕС).

Всъщност българските и румънските работници, както и тези от Естония, Литва и Словения ще трябва да плащат значително по-високи такси за издаването на работните визи за 6 месеца за Острова през 2021 година.

Според посочените условия на официалния портал на британското правителство, издаването на необходимите документи стандартно струва 244 паунда, което прави повече от 536 лева. Такава е цената на визата за сезонните работници от България, Румъния и другите 3 държави от Европа.

От друга страна гражданите на останалите държави-членки са изключение и могат да се възползват от отстъпка от 55 паунда, което прави 189 британски паунда или около 415 лева. Сред тези, които могат да се възползват от по-ниската цена, са още гражданите на Северна Македония и Турция.

От сайта Emerging Europe посочват, че са изпратили въпроси към британското правителство защо за тези 5 държави работните визи са по-скъпи. Според официалния отговор причина за това е, че тези страни „не са ратифицирали Европейската социална харта от 1961 година“.

Всъщност България е страна по (ЕСХ), но страната ни ратифицира ревизирания документ през 2000 година, а не тази, влязла в сила през 1961 година, отбелязва money.bg.

Ето какво пише по този въпрос на сайта на българското социално министерство:

„България е страна по Европейската социална харта (ревизирана) на СЕ (ЕСХ(р)). Европейската социална харта е международен договор, открит за подписване от държавите-членки на СЕ. ЕСХ утвърждава на международноправно ниво основните икономически и социални права, като по този начин допълва Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. ЕСХ – наричана „социалната Конституция на Европа“ – влиза в сила през 1965, а през 1996 година се открива за подписване ЕСХ(р), която внася изменения и допълнения, и установява нови права. Понастоящем са в сила и двата договора, ратифицирани (единия или другия) от почти всички държави-членки на СЕ (с изкл. само на Лихтенщайн, Монако, Сан Марино и Швейцария). Република България е ратифицирала ЕСХ(р) на 29.03.2000 година, която е в сила от 01.08.2000 година“.

Още ограничения

Освен високата цена за визите, която ще трябва да плащат работниците от едни от държавите в ЕС с най-ниски доходи, има допълнителни пречки пред тях преди да заминат за Великобритания. Потенциалните сезонни работници ще трябва да докажат, че имат покана от работодателя си, а също така и че разполагат с достатъчно средства, за да могат да се издържат сами на Острова. Конкретно изискването е за поне 1270 британски лири.

В допълнение те ще трябва да бъдат регистрирани в британския визов център, където се вземат пръстови отпечатъци и се правят снимките за визата. В повечето държави има по един такъв, който обикновено се намира в столицата. Това означава допълнителни разходи за транспорт и настаняване за работниците.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Вижте още