Д-р Кателиева: Необходим е спешен въздушен медицински транспорт с време за реакция до минути

Най-четени

Loading

„Необходим е спешен медицински транспорт, който цели свързване с време за реакция до минути. Няма да говорим за чудесата, които правят в авиомедицинската служба в Гърция, камо ли алпийските държави (Австрия, Германия, Швейцария)“, каза д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ, цитирано от БНР.

По думите й в Румъния още през 2014 г. са създадени 7 бази, които са направени така, че в рамките на 25 минути да стигат до точките, които облитат. Базата е структура към болница, в която заедно са обединени усилията на хора, които работят във външно министерство, военно министерство, министерството на извънредните ситуации и здравното министерство. Като работят обучени хора с медикоптери, а не просто адаптирани военни хеликоптери – а значително по-леки машини от военните хеликоптери, пригодени да кацат навсякъде, вътре има стандартизирана температура да работи в условията на въздушен медицински транспорт.

„Всяка една база извършва между 500 и 700 мисии на година. Това са спасени хора на магистрали, в отдалечени места, а не само в планината. Това са хора с инфаркти, с проблемни раждания“, поясни д-р Кателиева.

Румъния е вложила една сериозна сума за купуване на медикоптери, в обучение и подготовка на персонал, което е стиковано към спешния телефон 112. При позвъняване координатор решава дали да ви консултира по телефона, дали да се прати сухопътна, или въздушна линейка.

Д-р Кателиева смята, че е необходимо няколко министерства да вложат ресурси в организиране на структура за въздушен медицински транспорт.

В началото на 2020 г. бяха събрани повече от 10 хиляди подписа в гражданска петиция с искане поетапно да бъдат купени 4 хеликоптера. Предвижда се България да закупи 1 нов хеликоптер и да ремонтира четири налични „Кугър“-а. Това предвижда пътната карта за евакуация на пострадали по въздух, представена от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов на премиера Бойко Борисов. Стойността на хеликоптера е близо 20 млн. лв. (19 999 990, 62 лв.). Средствата са отпуснати по управляваната от МРРБ ОП „Региони в растеж“.

Припомняме, премиерът Бойко Борисов бе сериозно критикуван дни след спасителната операция в Стара планина, продължила 11 часа и с риск за самите спасители без вертолет. На следващия ден премиерът инспектира от борда на вертолет строежа на магистрала „Хемус“. Събитието бе предадено на живо в профила му във Фейсбук при положение че България е единствената в Европейския съюз, която не разполага със система за спешна помощ по въздух.

След като военният министър Красимир Каракачанов обяви, че МО е готово да предостави 3-4 вертолета Кугър за спешна помощ, но тяхното преоборудване е отговорност и задачи на Министерство на здравеопазването, специалисти обясниха, че те са неподходящи.

Стартирана е и процедура за обявяване на обществена поръчка за закупуването на медицински хеликоптер с европейски средства, който ще бъде оборудван с цялата медицинска техника.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Уволненият руски министър на транспорта се застреля

Уволненият днес руски министър на транспорта Роман Старовойт се е застрелял в Одинцово, съобщиха "Известия", РЕН-тв и Телеграм каналът...

Вижте още