Бразилско племе се пази от Covid-19 с растителна отвара

Най-четени

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Далеч от лабораториите на големите световни фармацевтични компании, посред бразилската дъждовна гора, амазонското племе каяпо в щата Пара се пази от Covid-19 с чай от увивни растения, съобщи Фондация Томсън Ройтерс.

По време на пандемията набезите на нелегални дървосекачи и миньори в амазонските гори се увеличиха и така потенциално излагат на риск племената, обитаващи горите. Племето каяпо твърди, че техният природен илач ги пази от заразата.

Кората на растението, което племето пази в тайна, се вари на чай, който се пие три пъти на ден в продължение на пет дни, обяснява По Ире, 23-годишен мъж от каяпо в село Пикани.

„Лекарството е много силно. След като го изпиеш, чувстваш слабост, понякога почервеняват очите и се появява главоболие. Но на следващия ден вече действа. Събуждаш се и се чувстваш добре“, казва По Ире, който пил отварата, след като се оказал с положителен тест за Covid-19 през юли.

Макар да няма научни доказателства, че чаят може да надвие вируса, водачите на племето каяпо казват, че всички трябва да пият от него като профилактика срещу Covid-19. Инфекцията отне живота на близо 200 000 бразилци според официалните данни.

Според хората от селото чаят е най-добрият начин да се попречи на пандемията да заличи коренното население, което според тях получава ограничена подкрепа от федералното правителство.

Здравни експерти предупреждават, че пандемията от новия коронавирус застрашава коренното население заради ограничения или никакъв достъп до здравни грижи в амазонските гори и поради начина на живот, който прави трудно социалното дистанциране.

Племената, обитаващи амазонските гори, бяха особено силно засегнати в ранните етапи на пандемията в Бразилия миналата година.

„Държавните служби не се задействаха навреме, за да ни защитят и ни оставиха да се питаме дали изобщо ги е грижа за коренното население“, каза О-е Каяпо Паякан, дъщеря на легендарния вожд на каяпо Паулиньо Паякан, който почина от Covid-19 през юни.

Бразилското здравно министерство отговори със заявление по електронната поща на въпросите на фондацията, в което посочва, че над 400 здравни работници наблюдават и се грижат за племето каяпо в Пара и че правителството снабдява селата със защитни маски и дезинфектанти.

Когато каяпо се разболеят, те обикновено първо прибягват до традиционните си цярове и се обръщат към конвенционалната медицина само, ако се наложи, казва д-р Дъглас Родригес, специалист по здравеопазването на коренното население във Федералния университет на Сао Пауло.

Според каяпо чаят облекчава симптомите на Covid-19, „защото в него има активни съставки или компоненти, които укрепват организма и го хидратират“, каза той.

По официални данни в щатите Пара и Мато Гросо живеят около 12 000 каяпо. От началото на пандемията сред тях има по-малко от двадесет смъртни случая от Covid-19 според правителствената служба за здравеопазване на коренното население.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Радев след инцидента с кола на НСО: Не виждам основание за смяна на директора, нека се установят реалните причини

Президентът Румен Радев не вижда основание за смяна на директора на Националната служба за охрана заради тежката катастрофа с...

Бивш бодигард: Анджелина Джоли саботирала връзката си с Брад Пит

Анджелина Джоли е обвинена, че се опитва да саботира и буквално да отрови връзката на децата си с Брад Пит, като им е казвала...

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа и стреля. Всички охранители реагират,...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Вижте още