Репортери без граници: Делото срещу Асанж поставя на карта бъдещето на журналистиката

Най-четени

Loading

На 4 януари в 10:00 ч. окръжният съдия Ванеса Барайцер от Централния наказателен съд в Лондон ще обяви решението за екстардирането на Джулиан Асанж в САЩ.

По този повод неправителствената организация Репортери без граници отново осъди искането за екстрадиция на издателя на Уикилийкс и призовава за незабавното му освобождаване.

Ясно е, че случаят е политически мотивиран и има за цел примерът с Асанж да послужи за сплашване на медиите по целия свят, се казва в разпространена от организацията петиция. Ако правителството на САЩ успее да осигури екстрадицията на Асандж и да го съди заради приноса му в репортажи от обществен интерес, същият прецедент може да бъде приложен към всеки журналист навсякъде. Възможните последици от този случай не трябва да бъдат пренебрегвани. На карта е заложено бъдещето на журналистиката и свободата на печата, се казва още в текста.

От Репортери без граници е изпратена петиция до Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи, общността и развитието с призив британските власти да не екстрадират Джулиан Асанж.

Представители на неправителствената организация ще отидат в Централния наказателен съд в Лондон на 4 януари, за да се опитат да присъстват на изслушването и да проследят отблизо развитието на случая.

В началото на декември миналата година такъв апел до британските власти изпрати специалният докладчик на ООН по изтезанията Нилс Мелцер, припомня БГНЕС.

„Г-н Асанж не е престъпник, осъден на лишаване от свобода, и той не представлява заплаха за никого“, припомни специалният докладчик. Следователно продължителното уединено задържане на основателя на “Уикилийкс“ в затвор с висока степен на сигурност „не е нито необходимо, нито пропорционално и очевидно няма никакво правно основание“, каза Мелцер. Според него „страданието, което Асанж е изтърпял в резултат на продължителната изолация, е не само произволно задържане, но и изтезания и жестоко, нечовешко отношение“.

През 2010 г. Асанж беше обвинен в Швеция в сексуален тормоз и изнасилване . От юни 2012 г. той се укриваше в еквадорското посолство в Лондон, където беше задържян на 11 април 2019 г. по искане на САЩ. Съд в Лондон го призна за виновен за нарушаване на условията за гаранция и го осъди на 11 месеца затвор.

Изслушванията за екстрадиция започнаха на 2 май 2019 г. година. Стана ясно, че Министерството на правосъдието на САЩ е завело 18 наказателни обвинения срещу австралиеца Асанж. Той е обвинен в престъпления, свързани с най-големия случай на разкриване на класифицирана информация в историята на Съединените щати. В резултат на публикуването на тези материали в платформата WikiLeaks, на обществеността станаха известни редица престъпления, извършени от американски войници в Близкия Изток.

По всички обвинения в САЩ Асанж ще получи присъда до 175 години затвор.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Уволненият руски министър на транспорта се застреля

Уволненият днес руски министър на транспорта Роман Старовойт се е застрелял в Одинцово, съобщиха "Известия", РЕН-тв и Телеграм каналът...

Вижте още