Годината беше трудна, имаше много изпитания – трябваше да бъдат разсрочени 103 000 кредита и паралелно с това трябваше да се работи и да се отпускат нови и да се обслужват новите клиенти. Натоварването беше двойно, хората останаха на първа линия през цялото време“, обясни Петър Андронов пред Би Ти Ви. Българската банкова система остана стабилна, годината не беше лесна.
Като размер на дълга 7 милиарда са разсрочили фирмите и 2 милиарда гражданите, поясни той. По думите му, въпреки това банковата системата е останала стабилна, за разлика от банковата рецесия през 2008 г., когато банките допринесоха да има по-голям шок и сътресение в икономиката на света. „Днес банките имат всички шансове да са част от решението“, категоричен беше той. Банките ще разсрочват и без мораториум, това винаги са го правили и ще го правят. Мораториумът е един инструмент, който се дава на банките да правят разсрочвания, без да бъдат санкционирани капиталово“, обясни Петър Андонов. Банките нямат друг сценарий с техните клиенти, освен да се опитат заедно да преминат през кризата, като им дадат по-голяма възможност, отбеляза той.
Предположенията са, че от тези 14,5%, които бяха отсрочени, от тях между 5 и 20% ще имат нов затруднения и отново ще поискат отсрочване обясни финансистът. То обаче може да бъде за още 3 месеца максимум, допълни Андронов. Естествено, че е повишено вниманието към кредитополучателите от сектори, които изпитват поголеми затруднения. На тях отделяме повече внимание и по-задълбочени анализи, категоричен е Андронов. Няколко от банките вече са изчерпали лимитите си за кредити към гражданите – мисля, че са малко над 100 милиона вече. Други поискаха нови лимити, обясни финансистът. Критериите за получаване на кредити от фондовете остават непроменени и фактът, че вече са раздадени толкова от тях, показва, че мярката за гражданите работи добре, каза още Андронов. Банков риск няма. Уроците от голямата банкова рецесия категорично са научени, заяви в заключение Андронов.