ЕС и Китай постигнаха принципно споразумение за инвестиции

Най-четени

Валентин Мундров: Няма да има проблеми с машинното гласуване

Не смятам, че ще има проблем с машинното гласуване, каза в предаването "Събуди се" по Нова ТВ служебният министър...

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч....

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори...

Лидерите на Европейския съюз и китайският президент Си Дзинпин постигнаха „принципно“ споразумение за инвестиции, информираха АФП и БТА.

„Днес ЕС и Китай завършиха преговорите за принципно споразумение за инвестиции“, написа в „Туитър“ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след видеоконференция с китайския лидер Си Дзинпин, на която участваха също Ангела Меркел, Еманюел Макрон и Шарл Мишел.

Споразумението се очаква да бъде финализирано тази седмица

„Синхуа“ потвърди, че двете страни са завършили по график преговорите за споразумение за инвестиции.

„Ню Йорк таймс“ пише обаче, че споразумението ще се изправи пред опозиция в Европа и в лагера на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън.

Голяма част от Европейския парламент, който трябва да ратифицира сделката преди да влезе в сила, е против споразумението, тъй като не е достатъчно за спиране нарушенията на човешките права в азиатската държава. Отделно топ съветник на Байдън заяви, че новата администрация не е доволна от споразумението.

Сделката се очаква да осигури на фирмите от ЕС по-добър достъп до китайския пазар и ще подобри условията за конкуренция.

Преговорите започнаха през 2014 г., но в продължение на години нямаше пробив заради редица въпроси. Представители обявиха, че търговското напрежение между САЩ и Китай е помогнало за промяна в китайската позиция.

Споразумението ще отвори китайския производствен сектор за европейски компании, включително в сферата на строителството, маркетинга, въздушния транспорт и телекомуникациите.

Един от най-спорните въпроси бе искането на Китай да получи достъп до енергийния пазар на ЕС. Сделката се очаква да осигури достъп на Пекин до малка част от европейския сектор с възобновяема енергия на реципрочна база.

Щом окончателно бъде одобрено цялото споразумение, трябва да бъде ратифицирано от Европейския парламент – процес, който може и да не започне преди втората половина на 2021 г.

Тази година Китай изпревари САЩ като топ търговски партньор на ЕС, като двустранната търговия за първите девет месеца достигна 516,8 милиарда долара спрямо 501 милиарда долара между Вашингтон и Брюксел.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Валентин Мундров: Няма да има проблеми с машинното гласуване

Не смятам, че ще има проблем с машинното гласуване, каза в предаването "Събуди се" по Нова ТВ служебният министър...

България вече е в предизборна кампания

От полунощ официално започна предизборната кампания за изборите за Народно събрание и Европейски парламент. Тя ще продължи до 24:00 ч. на 7 юни.  Във връзка с...

Вижте номерата на партиите в бюлетините за вота на 9 юни

Централната избирателна комисия изтегли в сряда номерата на партиите и коалициите в бюлетината за гласуване за предсрочните парламентарни избори и в бюлетината за избори...

Вижте събитията, с които отбелязваме Деня на Европа днес

Редица инициативи ще се състоят в страната по повод днешния Ден на Европа. В България той се отбелязва съгласно Постановление 54 на Министерския съвет...

AstraZeneca изтегля от световния пазар ваксината си срещу Covid-19

Ваксината на AstraZeneca срещу Covid-19 Vaxverzia ще бъде изтеглена от световния пазар. От вчера ваксината не е разрешена за употреба в Европейския съюз, след...

Вижте още