Зарадваха Фандъкова с преспапие с мръсен въздух

Най-четени

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на...

Представители на екологичната организация „Грийнпийс“ донесоха преспапие с мръсен софийски въздух на кмета на града Йорданка Фандъкова. То беше придружено и със седем искания за решаване на проблема с мръсния въздух, подкрепени от близо 5000 граждани.

Сред тях е желанието на екоактивистите да се използват възобновяеми източници на енергия.

„Днес сме тук, пред Столичната община да предадем подаръка, който сме подготвили за г-жа Фандъкова. Той е символ на ситуацията, която имаме в момента и проблем, който имаме със замърсяването на въздуха. Иска ни се това да не е бъдещето на града и хората и жителите на града да не продължават да виждат това което дишат“, заяви Миглена Антонова от организацията.

Тя добави, че подаръкът е придружен и от няколко предложения, които според тях биха спомогнали за решаването на проблема с мръсния въздух в София, предаде БГНЕС.

„Нашите искания са свързани най-вече с основните източници на замърсяване, които са в София и България. Те са свързани с начина, по който се отопляваме. Смятаме че е време да приложим много амбициозни мерки, свързани със замяната на източниците на отопление, най-вече внедряване на технологии като възобновяеми източници, които не произвеждат замърсяване – това е слънчевата енергия, например, която всеки може да има в дома си. Надяваме се, че програмите, които предоставят възможностите за замяна на стари отоплителни уреди включват и такава възможност – да може да се замени наистина с най-новите технологии, за да нямаме други проблеми по-нататък. Друго наше искане е свързано с транспорта. Смятаме, че той може да бъде изцяло захранван от възобновяеми източници, също така може да се развие по-добре наземния транспорт и възможностите за велотранспорт, както и възможностите хората да се придвижват пеша“ каза още Антонова.

И добави, че топлофикациите също трябва да променят начина си на работа. Изрази че програмата, по която се поставят филтри на комините не е добра инвестиция, а е по-полезно уредът на дадено домакинство да бъде сменено.

Лично да вземе подаръкът си слезе кметът Йорданка Фандъкова придружена от зам.-кмета по екология Десислава Билева. Фандъкова прие с усмивка подаръка и покани представителите на екологичната организация на среща в първите дни на 2021 година. Тя коментира исканията им и каза, че ги подкрепя и уточни, че по част от тях вече общината работи.

„Споделям ги напълно. Имаме действия по някои от тях, имаме нужда и от помощ по някои от тях. Вие акцентирате на ВЕИ-тата, нещо което напълно споделям. Ние вече възложихме предпроектно проучване на две големи общински сгради за слънчеви панели – това е голямата инсталация за отпадъци и Зоопарка. Като създаваме и енергиен център, който да обследва всички общински сгради – детски градини, училища, ние имаме над 600 общински сгради, така че постепенно да може да реализираме, това което вие предлагате“, обяви тя.

По отношение на другото им искане за промяна на начина на отопление, Фандъкова заяви, че това е приоритет номер едно.

„На първо място смятам, че ние трябва да дадем възможност на хората, след това да искаме от тях. Имаме нужда от още повече подкрепа за убеждаване на хората. Имаме идея за активизиране на комуникацията с хората и тук мисля, че може много да ни помогнете“, коментира кметът и посочи, че близо 10 000 домакинства в града използват енергийни помощи по данни на социалното министерство, от които 1/3 използват дърва и въглища, а 2/3 използват централно отопление, газ или електричество.

Тя обяви още, че усилено се работи и върху възможността за въвеждане на нискоемисионни зони, които към този момент са напълно оборудвани.

„Нямаме механизъм за контрол и санкции“, посочи Фандъкова и подчерта, че без него няма да има ефект, независимо, че кметът може да определя този вид зони.

От думите й стана ясно, че напролет ще бъде пуснато метрото при „Овча купел“, след което кв. „Левски“, освен това ще се работи по изграждането на трамвайно трасе по бул. „Тодор Каблешков“.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Ген. Коджейков: Има пропуски и грешки в охраната на Фицо

„Най-трудното за охраната е нападението от близко разстояние – от един метър, от упор, някой вади оръжие в тълпа...

Иван Кръстев: Факт е, че „Европа е в режим на оцеляване“

"Путин не се стреми към възстановяване на Съветския съюз", казва Иван Кръстев пред швейцарския НЦЦ. Целта на руския президент е друга, смята българският политолог. Дали...

На 9 юни гласуваме със синя и зелена бюлетина

За първи път след повече от 20 години ще имаме цветни хартиени бюлетини на вота "2 в 1" на 9 юни. Това стана ясно...

Ще повлияе ли на България самоубийствената политика на РС Македония?

С желанието да денонсира договорите си с България, Гърция и ЕС, Скопие е на път да превърне еврочленството си в химера, да обтегне докрай...

Пореден скандал тресе „Евровизия“

Европейската комисия заяви днес, че ще иска обяснение от организаторите на 68-ото издание на песенния конкурс "Евровизия", завършил в нощта на събота срещу неделя...

Вижте още