Ваня Григорова пише 3,50 на антикризисните мерки на правителството

Най-четени

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс...

Ангел Кунчев: До края на седмицата ще предложа да се обяви епидемия от коклюш

До края на седмицата ще предложа на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева да обяви епидемия...

Ръст на безработицата, още спад в оборотите и трудна година. Така представителят на работещите у нас Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ обрисува идващата 2021 пред „Нова България“.

2020 свършва, идва трудна 2021

„Ще имаме затруднения с ръста на безработицата. Бяха взети мерки за минимизиране на ръста на официалната безработица. Защото хората, на които им приключва срока за получаване на обезщетение за безработица, са насърчавани да се отпишат от бюрата по труда. Сега обаче се вижда, че след пиковата първа седмица на месец декември, когато беше отбелязана безработица от над 14 хил. нови безработни, има едно намаление, но и до момента броят на нови безработни за декември надвишава броя за ноември.“

Според Григорова влошената икономическа ситуация рефлектира и върху заетостта на българските граждани, защото нямаме достатъчно добри мерки за запазване на заетостта. „Към момента тези 24 лв. се изплащат само на служители в неплатен отпуск от сектори, затворени с акт на държавен вестник. Има бизнеси, които изпитват много сериозни затруднения, но не са официално затворени, за тях няма нищо.“

Седни си. Не си подговен!

Оценката си за работата на правителството в условия на криза, Григорова разделя условно като първи и втори срок. Оценката за справанято с втората вълна е далеч по-лоша от тази първата: „Давам на правителството ниска оценка за икономическите мерки и малко по-висока за здравните. Затова средно мога да ги оценя с 3,50 за справянето с кризата. Първите здравни мерки, които предприеха бяха добри, но после се провалиха. След като стигнахме до 220 починали за ден, вече и по тази линия се провалиха.“

На час по лъжичка

Още в началото на пандемията от синдикатите предложиха на правителството да изпаща в различен процент заплатите на работници, от фирми, засегнати от кризата. Тогава правителтството отказа. Сега – девет месеца по-късно, тази идея все пак се обмисля. „Основната цел на правителството не е осигуряване на ефективни социално-икономически мерки, основната цел е минимизиране на разходите на бюджета. Именно поради това не се програмираха навреме мерките за втората вълна. Повече да изстискват от бедния български работник, не могат. Няма накъде повече. Ние изтупваме последните прашинки от чувала. Правителството трябва да приложи нормално европейско данъчно законодателство, което означава облагане на богатствата, на огромните доходи, на печалбите. Но, ако те пипнат този слой, който притежава големите пари, тогава няма да има кой да плаща за изборни кампании.“

 За Бога, братя, осигурявайте се

Според Григорова мерките за справяне с кризата, които влязоха в сила, показаха какъв всъщност е смисълът от осигуряването и защо работниците трябва да изискват, а държавата да контролира, трудовото законодателство да се спазва стриктно: „Българският работник трябва да разбере, че докат той спомага за това да работи недекларирано, той укрива средства от самия себе си. Той се лишава от обезщетения за безработица, от майчинство, от болнични, платени болнични и накрая е приключил работния си път, той се лишава и от пенсия. Но реално погледнато правителствата са тези, които носят отговорност за ширещата се недекларирана заетост.“

Мярката 60/40 – категорично НЕефективна

„В официалния анализ на правителството се твърди, че мярката е стартирала на 9 април, след което е започнала да спада безработицата. А всъщност мярката започна да работи от 31 март и една седмица по-късно безработицата отбелязва пика си! В рамките на един ден повече от 9 хил. безработни. Това показва, че в момента, в който влиза в сила мярката и работодателите се запознават с нея, решават да не я ползват и мигновено освобождават работниците.“, заяви Григорова.

Синдикати и Работодатели на едно мнение?

С работодателите сме на една вълна, защото те осъзнаха, че трябва да спасят работниците си, за да спасят бизнеса си всъщност. Ние искахме бизнесът да бъде подкрепен, за да бъдат подкрепени и работниците. Но не смятам, че дългосрочно ще променят мението си. Това го видяхме и в края на годината, когато те продължиха да настояват за премахване на процент прослужено време.“, смята представителят на КТ „Подкрепа“

Стягайте коланите

И въпреки че новата година трябва да се посреща позитивно, за следващата по-скоро трябва да сме предпазливи. „Трябва да сме по-консервативни по отношение на харченето, не е ясно колко време ще продължи тази ситуация. Както видяхме в немалко големи европейски държави локдаунът, дори и частичен, се налага до края на март.  По-скоро трябва да сме консервативни и да оставим големите подаръци за следващата година.“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Коментар: Външно не е за аматьори

МвнР не биваше да се оставя в ръцете на счетоводител одитор, пък бил той и служебен премиер. Дипломацията е...

Директорът на ФБР: „ТикТок“ е проблем за националната сигурност на САЩ

Директорът на ФБР Кристофър Рей заяви, че социалното приложение "ТикТок" е проблем за националната сигурност на САЩ, предаде Франс прес. Рей направи това си изявление...

Ангел Кунчев: До края на седмицата ще предложа да се обяви епидемия от коклюш

До края на седмицата ще предложа на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева да обяви епидемия от коклюш, заяви пред журналисти...

Меглена Плугчиева подаде оставка като съветник на Главчев

Меглена Плугчиева изненадващо е подала оставка като съветник на служебния премиер Димитър Главчев, съобщава БНТ, а от Министерския съвет потвърдиха за БТА. Към момента...

Екатерина Михайлова: Външният министър стана ябълката на раздора, а това дава лош сигнал в чужбина

Предложението служебният премиер да поеме поста и на външен министър не е най-доброто. Съвместяването между премиера и позиция на външен министър е тежка задача...

Вижте още