Само за девет дни петима приятели свършиха огромна работа и изградиха нова кислородна инсталация в УМБАЛ Бургас, пише poligraff.net. Те дариха труд и материали, за да може инсталацията да захранва с кислород новоразкритите пет COVID-отделения. Звената се намират в терапевтичния корпус на болницата, в отделенията по ендокринология, ревматология, вътрешни болести, гастроентерология. Медицинските стандарти не изискват там да има налична кислородна инсталация. Тя е нужна само в интензивни звена, реанимации и операционни. Затова в първите дни на ноември, когато тези отделения се трансформират в ковидни, лекарите са изправени пред сериозно предизвикателство.
Болните от COVID често имат дихателна недостатъчност и нужда от кислородно лечение, за да могат да дишат. Към новите звена спешно са изпратени преносими кислородни бутилки и специални апарати – кислородни концентратори, които са мобилни и извличат кислород от въздуха. Дарители също осигуряват апарати. Това спасява положението, но не е достатъчно и силно напряга работата на медиците.
В този момент с ръководството на болницата се свързва бургазлията Владимир Владимиров. Научил за тежката ситуация от свои приятели – лекари и медицински сестри и пожелал да помогне с разширението на кислородната инсталация без да знае какво го чака. „Смятахме, че е нужно да направим само допълнителни разклонения. Но се оказа, че трябва да изградим паралелна, втора инсталация, тъй като съществуващата не е проектирана за такива нужди и няма да има добро налягане“, обясни той.
Приятелите му Кирил Кьовторов и Дамян Димитров без колебание решават да помогнат и да се впуснат в това „приключение“. Кирил е водолаз и отлично знае какво е да останеш без кислород и да не можеш да дишаш. И тримата се занимават със заваръчни дейности и считат, че с помощта на други приятели и партньори ще успеят да се справят.
Сложната инсталация изисква сериозни инженерни изчисления, специфични материали и висококвалифициран труд. Най-тежко се оказва прокарването на трасето през тунел с диаметър по-малък от метър и с дължина 23 метра, в който трябва да влезе и работи човек. Това се прави, за да не се разкопава дворът на болницата, което пък би попречило на линейките.
„Бяхме петима приятели и колеги тук, през цялото време, надграждахме, влизахме в нови дилеми, решавахме ги. Нямахме право да чакаме седмици, когато хората горе не могат да дишат“, добавя Владимир Владимиров. В пълно защитно облекло мъжете работят непрестанно. Подкрепят ги и няколко фирми, които осигуряват материалите. „Всички тези хора работиха и в неделя за нас, отваряха складове, правиха доставки за ден от други градове, носиха ни храна“, разказва Кирил Кьовторов.