Проследяването на телефоните на карантинираните е противоконституционно

Най-четени

Loading

Проследяването на телефоните на хора, които не спазват задължителна карантина, е обявено от Конституционния съд за противоречащо на основния закон. Решението е прието с 10 гласа, а на особено мнение са били съдиите Павлина Панова и Анастас Анастасов.

Контролът чрез мобилно устройство беше въведен през април с изненадваща промяна в Закона за електронните съобщения.

Конституционният съд беше сезиран от депутатите от „БСП за България“ с мотив, че с промените, които ще продължат да действат и след въведеното на 13 март извънредно положение, се отваря широко вратата за злоупотреби и възможност за масово проследяване на голям брой хора, предаде БНР.

С текстовете беше предвидено, че данните, с които се установяват ползваните клетки от мобилните телефони, трябва да се пазят 6 месеца и „за нуждите на принудителното изпълнение на задължителната изолация и болничното лечение на лица по Закона за здравето, които са ги отказали или не ги изпълняват“.

Достъп до тази информация получиха няколко дирекции в МВР с право да я получат незабавно, а едва след това да уведомят съда.

Какви са мотивите на мнозинството и на малцинството ще станат ясни след публикуване на решението на конституционните съдии.

1 Коментар

  1. Какви са тези глупости бе??? Пфффф ще ни проследяват, ще ни чипират на къде отива този свят?

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кой победи в първия дебат между Тръмп и Харис?

В първия дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис се коментираха много от важните за американците теми - инфлацията,...

Вижте още