Приближени на Тръмп искат законно анулиране за щата Джорджия

Най-четени

Loading

Сенатор от Републиканската партия Линдзи Греъм е попитал дали е възможно да се направят невалидни законно подадени бюлетини, след като президентът Доналд Тръмп беше победен с малка разлика в щата. Това обяви Държавният секретар на американския щат Джорджия Брад Рафънспъргър.

В интервю за „Вашингтон пост“ Рафънспъргър каза, че Греъм, който е председател на комисията по правосъдие към Сената, го е разпитал относно закона за съгласуване на подписите на щата и е попитал дали политическите пристрастия може да са играли роля в окръзи, където изборните работници са приели по-висок процент на несъответстващи подписи. Според Рафънспъргър Греъм тогава е попитал дали има правомощието да изхвърли всички бюлетини, подадени по пощата, в тези окръзи.

Рафънспъргър е „сащисан“ от въпроса, в който Греъм изглежда е предложил да намери начин да изхвърли законно подадени бюлетини.

„Със сигурност изглеждаше така, сякаш искаше да тръгне по този път“, отбеляза той.

Греъм e потвърдил разговора пред репортери в Капитолия, но настоя, че било „нелепо“ да се намеква, че е притиснал Рафънспъргър да изхвърли законно подадени бюлетини по пощата. Според Греъм той е искал само да научи повече за процеса на проверка на подписите, защото това, което се случва в Джорджия, „засяга цялата страна“.

„Мислех, че това беше добър разговор“, отбеляза Греъм след публикуването на интервюто, като допълни: „Изненадан съм да чуя, че го е охарактеризирал по този начин.“

Тръмп отказа да приеме резултатите, показващи Джо Байдън като победител на президентските избори през 2020 г., лъжливо обвинявайки за масово разпространени измами и нередности, които изборните служители в двете партии отхвърлиха като безпочвени.

Понастоящем Джорджия, който щат исторически е крепост на републиканците с 16 гласа в Избирателната колегия, извършва ръчно повторно преброяване на около 5 млн. бюлетини, което се очаква да приключи до 20 ноември. Байдън водеше в щата с около 14 000 гласа след първото преброяване.

Това се случва, докато Рафънсбъргър е изправен пред нарастваща критика от собствената си партия, след като защити изборния процес в Джорджия. Двамата републикански сенатори в щата Дейвид Пърдю и Кели Льофлер, и двамата участващи в оспорвани балотажи, за да запазят местата си в Сената, призоваха за оставка на Рафънсбъргър, призиви, които той отхвърли.

Конгресменът Дъг Колинс от Джорджия, който оглавява опитите на президента да докаже измама в щата, също критикува Рафънсбъргър, обвинявайки го, че бил на страната на демократите, защото той отказа да подкрепи лъжливото твърдение, че изборите са откраднати от Тръмп. В интервюто Рафънсбъргър нарече Колинс, който не оспори резултата от специалната изборна надпревара, която загуби от Льофлер, „лъжец“ и „шарлатанин“.

Рафенсбергер заяви, че всяко обвинение в измама с гласоподаватели ще бъде напълно проверено, но в момента няма достоверни доказателства, че неправомерни действия са се случили в достатъчно голям мащаб, за да повлияят на резултата от изборите. Той каза също пред Post, че повторното преброяване ще „потвърди“ резултатите от първоначалното преброяване и ще докаже точността на машините за гласуване на Dominion, за които Тръмп погрешно твърди, че са му изтрити гласовете.

Право на глас и етични групи осъдиха коментарите на Греъм, а някои призоваха за оставката му като председател на съдебната комисия на Сената.

„Не само грешно е сенатор Греъм очевидно да обмисля незаконно поведение, но неговото предложение подкопава целостта на нашите избори и вярата на американския народ в нашата демокрация“, каза Ноа Букбиндър, изпълнителен директор на Граждани за отговорност и етика в Вашингтон, в изявление. „Под прикритието за изкореняване на изборите за избори изглежда, че Греъм предлага да го извърши.“

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кой победи в първия дебат между Тръмп и Харис?

В първия дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис се коментираха много от важните за американците теми - инфлацията,...

Вижте още