Проф. Гочева: Ремдесивирът и кръвната плазма нямат отношение към смъртността от COVID-19

Най-четени

Loading

„Хаотичното приемане на антибиотици може да доведе до резистентност. Тогава наистина би било страшно.“, заяви проф. Гочева в предаването „Офанзива с Любо Огнянов“.

Тя беше категорична, че не се пие профилактично аспирин и други антитромбоцитни медикаменти, дори при лека форма на COVID.  По нейни наблюдения Ремдесивирът единствено намалява престоя в болницата и няма отношение към смъртността. Той не е безобидно лекарство и се прилага индивидуално според спецификата на състоянието на всеки пациент.

Кръвната плазма също няма доказана ефективност по отношение на смъртността, а при интубирани пациенти, от нея никаква полза, допълва още кардиологът проф. Гочева.

Азитромицинът има място при умерено-тежка и тежка форма на COVID.

Професор Гочева коментира, че пораженията, които коронавирусът нанася върху сърцето все още са обект на изследване, но ако има предшестваща сърдечно-съдова болест, може би е възможно да възникне усложнение.

Възможно е вирусът да предизвика миокардит. Друго срещано усложнение е белодробната емболия, тъй като при Ковид се наблюдават тромбози на ниво микроциркулация, а това би било фатално.

 

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кой победи в първия дебат между Тръмп и Харис?

В първия дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис се коментираха много от важните за американците теми - инфлацията,...

Вижте още