Церемония в Софийската синагога за годишнината от Кристалната нощ

Най-четени

Loading

С церемония в Софийската синагога ще бъде отбелязана 82-годишнината от Кристалната нощ – антиеврейският погром, който поставя началото на Холокоста в Европа и избиването на близо шест милиона евреи. Възпоменателното събитие се организира от организацията на евреите в България „Шалом“ и посолството на Германия в София.

В нощта на 9-и срещу 10-и ноември 1938 г. в Германия и Австрия са разграбени и опожарени стотици синагоги и еврейски магазини. Десетки хиляди евреи са арестувани и изпратени в концентрационни лагери.

Антисемитизмът има все така силно присъствие в съвременния свят, алармира председателят на организацията на евреите в България „Шалом“ доц. Александър Оскар.

„Това, което наблюдаваме днес в Европа и по света, дори в България, е една надигаща се вълна на такъв национализъм, псевдопатриотизъм, които много наподобяват на процесите в Европа в началото на 30-те години. И ние няма как да не сме разтревожени, когато виждаме, че всеки ден речта на омразата завладява нашето общество“.

От организацията на евреите отправят призив да не забравяме уроците на историята.

„Въпросът е в XXI в. дали ще съумеем да се поучим от грешките на миналото и да не допуснем да се стига до такива крайности, каквито са Холокостът и Втората световна война например“, посочва доц. Оскар.

Стереотипите и предразсъдъците, трайно съпътстващи образа на малцинствата у нас, коментира и председателят на ромската организация „Амалипе“ Деян Колев.

„През периода 2007- 2013 имаше подобряване, след което рязко влошаване на отношението към различните малцинства и особено ромите. Антиромската дискриминация придобива стряскащи размери, подобни на тези, които сме наблюдавали в Германия през 30-те години“, заявява Колев.

Росен Богомилов е от ромски произход, в момента е заместник-директор на столичното 106 ОУ „Григорий Цамблак“. Завършил е висшето си образование във Велико Търново. Богомилов се сблъсква за първи път с проявата на дискриминация, когато пристигнал в столицата.

„За съжаление в много от училищата, в които си бях подал документите да кандидатствам за обявените свободни места, в по-голямата част от тях беше проблем това, че бях представител на такава етническа група“, разказва Богомилов.

Росен Богомилов преподава география и история на учениците в прогимназиален етап, предава им и уроци по човечност.

„Да бъдат толерантни, да оценяват човека по неговите качества, да вярват в себе си и да не спират да мечтаят“.

Остави коментар

Напипшете Вашият коментар
Моля въведете Вашето име тук

Последни новини

Кой победи в първия дебат между Тръмп и Харис?

В първия дебат между Доналд Тръмп и Камала Харис се коментираха много от важните за американците теми - инфлацията,...

Вижте още