Скрит в балтийското крайбрежие на Естония се намира малък остров, който е дом на едно от последните останали в света матриархални общества. Жените ръководят тази общност от 600 души и го правят от векове.
Мъжете от остров Кихну, които са предимно рибари, излизат в морето за месеци и оставят на сушата жените и децата си. Жените управляват острова в тяхно отсъствие и пазят неговите традиции и култура.
На Кихну народните традиции са част от ежедневието и са сред най-важните неща за общността. Жените играят ключова роля в опазването на тази културата. Децата се учат да свирят на традиционни инструменти в училище, както и на диалекта на Кихну, съобщава „Ал Джазира“.
Жените от всички прослойки в обществото с гордост носят националните носии. Хората често се събират в центъра на общността – музея на острова, за да танцуват и пеят традиционни песни.
През 2003 година културата на Кихну беше включена в списъка с нематериалното наследство на ЮНЕСКО.
На остров Кихну има разположени четири селища. Това са Lemsi, Linaküla, Rootsiküla и Sääre. Първото селище се намира в източната част на острова и има пристанище, което е основната връзка на Кихну със сушата.
В Linaküla, което се намира в западната част на острова, има болница, училище, църква, музей на местната история, както и нов културен център на общността, в който се намира библиотеката и седалището на местното управление.
Най голямата атракция на острова са сватбите. Те се празнуват по три дни и колкото по-голяма и пищна е една сватба, толкова по-успешен ще е сключеният брак. Традиционно сватбените подаръци се отварят пред събралата се публика в деня на самото тържество.