Пет европейски държави ще бъдат подложени на задълбочена проверка по механизма за наблюдение за спазването на върховенството на закона на всеки шест месеца. Започва се по азбучен ред и страната ни е една от първите в списъка. Това обяви Михаел Рот в анонса си по време на онлайн дискусия в Европейския парламент, посветена на първия доклад на ЕК за върховенството на закона.
„Върховенството на закона не трябва да ни разделя, а да ни обедини“, категоричен беше Рот, цитиран от Investor.bg
Германското председателство е предложило два механизма за спазването на демократичните принципи в страните от ЕС – обвързване на средствата от европейския бюджет и системните нарушения на принципите на правовата държава, както и непрекъснат диалог относно правовата държава.
„Не бива да оставате с впечатление, че само някои държави са критикувани за липсата на демократични принципи в управлението – върховенството на закона е приоритет за всички“, каза още Рот.
Той посочи, че докладът на ЕК може да бъде използван от всички институции и да не се разглежда като „продукт на Брюксел“.
Зам.-председателят на ЕП Катарина Бърли коментира, че ЕК е съсредоточила вниманието си върху борбата с корупцията, а Европейският парламент е настоявал за добавяне на още демократични принципи в механизма за наблюдение на общността.
Европейският депутат Михал Шимичка (Словакия) посочи, че докладът на ЕК не трябва да остава единствен инструмент и призова за механизъм, който да следи за спазването на човешките права и допълни, че гражданите „от Полша до България очакват защита от европейските институции“.
По време на обсъждането на темата се чуха предложения, които не просто да следят за свободата на словото, но и да бъде гарантирано оцеляването на медиите, както и борба с дезинформацията. Евродепутати критикуваха и липсата на действия по защита на демократичните ценности, вместо само да бъдат посочвани проблемите и поискаха по-голям ангажимент на националните парламенти с този годишен доклад на ЕК.
Евродепутатът Елена Йончева поиска да бъдат посочени държавите, които трябва да вземат незабавни мерки за опазване на принципите на правовата държава, освен често споменаваните Унгария и Полша.